Рекомендації для влади та роз’яснення для громадян щодо статусу ВПО (Оновлено)

У цьому документі експерти розкривають такі питання:

 • Хто має право на статус ВПО?
 • Як отримати статус ВПО / куди звертатися?
 • Які документи потрібно надати для взяття на облік ВПО?
 • Процедура взяття на облік та отримання довідки ВПО.
 • Отримання довідки ВПО через «Дію» (оновлено після 19.04.2022 р.).
 • Загальні права ВПО та послуги, які можуть отримувати ВПО.
 • Спеціальні права ВПО / «нові виплати» (оновлено після 19.04.2022 р.).
 • Основні нормативно-правові акти щодо ВПО.

Надаються адресні рекомендації:

 • громадянам – як ефективніше реалізувати свої права;
 • органам місцевого самоврядування – як краще обслуговувати ВПО;
 • Уряду України – як поліпшити державну політику з цього питання та її реалізацію.

Підготовлено Ініціативою «Право в умовах війни» спільно з експертами Проекту PROSTО Підтримка доступності послуг в Україні.

Часто вживані скорочення:
ВПО – внутрішньо переміщені особи;
ОМС – орган місцевого самоврядування;
КМУ – Кабінет Міністрів України;
ЦНАП – центр надання адміністративних послуг;
УСЗН – управління (органи) соціального захисту населення.

1. Хто має право на статус ВПО??

Внутрішньо переміщеними особами є люди, які через воєнні дії змушені покинути своє постійне місце проживання в межах України. Зокрема, це стосується осіб, які перемістились з регіонів, де ведуться активні бойові дії, визначених Урядом (розпорядження КМУ від 06.03.2022 р. № 204 – для «єПідтримки»: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська області, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).

Для отримання статусу ВПО потрібно стати на відповідний облік та отримати довідку ВПО.

На практиці статус ВПО також надають особам, які переміщаються в межах «небезпечних» областей. Вважаємо це правильним підходом, адже вимушене переміщення особи з постійного місця проживання в іншу територіальну громаду, дійсно має надавати право на всебічну підтримку держави.

ДОПОВНЕННЯ: Виходячи з норм Постанови КМУ від 16.04.2022 р. № 457, статус ВПО може також надаватися та зберігається за особами, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Тобто це стосується осіб, які залишалися та/або повернулися до територіальної громади свого постійного місця проживання.

Рекомендації для громадян: Якщо ви не потребуєте допомоги держави то отримувати статус ВПО не обов’язок, а ваше право. Але слід стати принаймні на облік ВПО, щоб полегшити ОМС та державі виконання своїх функцій ( визначення потреб у гуманітарній допомозі, медичній, освітній тощо інфраструктурі).

Рекомендації для ОМС: оскільки питання «нових» ВПО (після агресії рф 24.02.2022 р.) врегульовано на національному рівні, зокрема з часу ухвалення постанови КМУ від 13.03.2022 р. № 269, то органам місцевого самоврядування, у разі дієвого обліку ВПО із застосуванням передбачених механізмів чи інструментів на національному рівні, не рекомендується впроваджувати додаткові місцеві обліки та статуси для таких осіб. Якщо такі тимчасові місцеві обліки використовувалися раніше, то їх потрібно привести у відповідність до національного законодавства, тобто узгодити або скасувати.

Рекомендації для Уряду: Частина громадян, можливо, не потребують статусу ВПО, бо не потребують фінансової підтримки держави, гуманітарної допомоги тощо. Але ОМС і держава зацікавлені мати інформацію і про таких осіб, принаймні кількісну в розрізі громад. Тут Уряду можна розглянути питання про запровадження нового механізму «реєстрації тимчасового місця проживання» (у декларативному порядку), або інші найпростіші форми обліку (телефонна чи електронна реєстрація-повідомлення), без надання будь-якого спеціального статусу та додаткових прав. Аналогічний механізм варто запропонувати громадянам, що переміщуються у межах відносно безпечних регіонів, і в принципі не мають права на статус ВПО. Також потрібно пам’ятати, що частина громадян переміщається на постійне місце проживання і повинна мати відповідні можливості реєстрації/декларування нового місця проживання.

2. Як отримати статус ВПО / куди звертатися?

Від березня 2022 року Урядом визначено три фізичні «точки» для звернення за довідкою про взяття на облік ВПО та отримання відповідної довідки. Крім органів соціального захисту населення райдержадміністрацій та місцевих рад колишніх міст обласного значення (тобто крім УСЗН) передбачено, що людина за довідкою може також звернутись і до уповноваженої особи громади (працює з 28.03.2022 р.) (тобто особи, визначеної органом місцевого самоврядування, наприклад, старости тощо) або до ЦНАП (центру надання адміністративних послуг). При цьому і ЦНАП, і уповноважені особи громади не просто приймають заяви, а наділені повноваженнями «ухвалювати рішення», тобто видавати довідку про взяття на облік особу яка звернулася та надати статус ВПО.

Зауважимо, поки що на практиці не всі ЦНАП надають цю послугу (взяття на облік ВПО). Це залежить від спроможностей конкретного ЦНАП / ОМС та інших факторів.

Міноборони нагадує, що військовозобов’язані ВПО, які підлягають мобілізації, повинні стати на облік у військовому комісаріаті (теперішня назва – територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

З 19 квітня 2022 року також з’явилася можливість подати заяву на отримання статусу ВПО (довідки ВПО) та звернутися за допомогою для ВПО і через мобільний застосунок «Дія».

При цьому звертаємо увагу, що для осіб, які до 24.02.2022 р. вже мали довідку ВПО послуга подання заяви у «Дії» (у разі повторного переміщення) на отримання нової довідки ВПО поки що не доступна.

Рекомендації для громадян: Уточнюйте інформацію у конкретній громаді, де саме можна стати на облік ВПО та отримати довідку ВПО, оскільки на перших етапах ще не всі громади технічно та організаційно готові виконувати ці повноваження через три фізичні канали (УСЗН, ЦНАП, уповноважені особи громади). Отже, в одних громадах це можуть бути тільки УСЗН, в інших тільки уповноважені особи чи ЦНАП. Перевіряйте інформацію у громаді проживання.

Рекомендації для ОМС: потрібно якнайшвидше забезпечити виконання нормативних актів і забезпечити виконання Постанови КМУ від 13.02.2022 р. № 269 щодо трьох каналів взяття на облік ВПО. Зокрема, слід долучити до цієї роботи ЦНАП та уповноважених осіб у старостинських округах (якщо це актуально задля територіальної доступності). Якщо у вашій громаді УЗСН працює тільки через ЦНАП, то відповідно треба донести цю інформацію до мешканців, в тому числі ВПО. Інформуйте громадян і рекомендуйте для отримання статусу ВПО та щомісячної допомоги звертатися через мобільний застосунок «Дія».

Рекомендації для Уряду: Можливо, в урядових актах було би доцільніше передбачити, що точки обслуговування і прийняття рішень в ОМС визначаються самим ОМС, з числа трьох можливих, визначених Урядом (тобто за формулою «та/або»). Кожна громада має свою організацію, і цю специфіку легше врахувати самими органам місцевого самоврядування.

3. Які документи потрібно надати для взяття на облік ВПО?

За загальним правилом, особа має подати паспорт (тобто це документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для окремих осіб – інший документ, що підтверджує її спеціальний статус) або свідоцтво про народження дитини ( та, за потреби, документи, що підтверджують родинні стосунки з малолітньою особою).

У разі відсутності відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно тощо). Детальніше визначено в Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО, затвердженому постановою КМУ від 01.10.2014 №509.

Також треба взяти до уваги нове регулювання – зміни за постановою КМУ від 20.03.2022 №332, що як критерій (доказ) визначення місця проживання використовуються місце сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (це нова норма, передбачена постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 332).

На практиці від особи вимагають ще й довідку про індивідуальний податковий номер (РНОКПП).

В окремих громадах вимагається довідка про взяття на військовий облік за фактичним місцем проживання / перебування.

Рекомендації для громадян: перед візитом до органу влади спробуйте у дистанційному режимі з’ясувати перелік документів, які можуть бути вам потрібні для отримання довідки ВПО.

Рекомендації для ОМС: дотримуйтесь вимог законодавства. Не вимагайте від громадян документи, що не передбачені законодавством, зокрема, довідку про взяття на військовий облік. Виконання правил військового обліку є окремим обов’язком особи, що підлягає мобілізації, що має реалізовуватись незалежно від отримання (чи неотримання) довідки ВПО.

Рекомендації для Уряду: чіткіше визначити перелік документів, що мають бути надані особою для взяття на облік ВПО.

4. Процедура взяття на облік та отримання довідки ВПО

За постановою КМУ від 13.03.2022 р. № 269 уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Тобто за загальним правилом, особа має отримувати довідку ВПО невідкладно. Також, очевидно, що невідкладність вже має застосовуватися в ситуації, коли особа звернулася в УСЗН, які ранішеприймали такі рішення та мають необхідні всі технічні умови (доступ до інформаційних систем Мінсоцполітики).

Щодо додаткових суб’єктів, які не працювали з ВПО до березня 2022 року, то тут очевидно повинна бути технічна спроможність працювати з інформаційною системою Мінсоцполітики. Тобто йдеться про потребу підключення до програмного комплексу «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада», відповідного реєстру чи іншого формату е-взаємодії.

Рекомендації для громадян: треба уточнити, чи суб’єкт, до якого ви плануєте звернутися, вже надає послугу щодо обліку ВПО.

Рекомендації для ОМС: треба налаштувати технічну взаємодію усіх точок доступу до послуги з обліку ВПО та інформаційної системи Мінсоцполітики.

Рекомендації для Уряду: врахувати організаційно-технічні можливості ОМС, їх додаткових точок обслуговування, суттєво поліпшити функціонування програмного комплексу «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада». Враховуючи простоту справи, тут могло би йтися і про використання найпростішого порядку: ЦНАП чи уповноважена особа приймає рішення і видає довідку, а далі в будь-який спосіб взаємодіє з УСЗН / Мінсоцполітики для внесення інформації до відповідної бази даних (як електронними каналами через СЕВ ОВВ, так і через інші технічні рішення; можливо, навіть, передавати лише паперові справи, зокрема й у разі перевантаження інформаційних систем).

5. Отримання довідки про ВПО через «Дію» (оновлено після 19.04.2022)

Постанова КМУ від 13.03.2022 р. № 269 передбачає можливість отримання статусу ВПО і через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал «Дія»).

Треба наголосити, що власне цю послугу можна реалізувати лише у мобільному застосунку «Дія», адже необхідно використовувати функцію геолокації.

Таку можливість реалізовано з 19 квітня 2022 року. Для цього Урядом надані наступні вказівки:

 1. оновіть застосунок та в розділі «Послуги» виберіть «Отримати статус ВПО»;
 2. вкажіть своє поточне місцеперебування та підтвердьте геолокацію (вона потрібна один раз, щоб скористатися послугою);
 3. якщо у вас є діти, можете отримати статус переселенця і для них – свідоцтва про народження підтягнуться в «Дію» або ж ви можете ввести їх вручну;
 4. далі, щоб отримувати фінансову допомогу, виберіть картку «єПідтримка»;
 5. вкажіть, яка допомога вам необхідна (потреби в медичному обслуговуванні, освіті або ж гуманітарці) та залиште контактні дані. Цю інформацію отримає Мінсоцполітики. Щойно з’явиться можливість допомогти, з вами зв’яжуться представники соцзахисту.

Заява сформована! Перевірте її, підтвердьте достовірність даних та натисніть «Надіслати».

Довідка ВПО з’явиться з вашими цифровими документами в «Дії», очікуйте виплати на картку «єПідтримка».

Усю інформацію про виплати, допомогу та отримання статусу внутрішньо переміщеної особи зібрали на сайті https://groshi.edopomoga.gov.ua/. Наразі послуга доступна для українців, які отримують статус ВПО вперше. Держава працює над тим, щоб найближчим часом нею змогли скористатися і всі переселенці, що отримали статус ВПО раніше і наразі перемістились повторно.

Рекомендації громадянамУ зв’язку з готовністю функціоналу «Дії» після 19 квітня 2022 року для отримання статусу ВПО використовуйте саме електронну комунікацію, адже це заощаджує і ваші ресурси, і ресурси держави. Але застерігаємо вас не дублювати подачу документів на взяття на облік і отримання довідки через портал «Дія», якщо ви вже подавали ці документи через фізичні точки доступу (ЦНАП, соцзахист, уповновжена особа ОМС).

Рекомендації для ОМС: Інформуйте мешканців громади про готовність до надання цієї послуги через мобільний застосунок «Дія».

Рекомендації для Уряду: Важливо визначитися, як буде відбуватися інформування УСЗН/ОМС за місцем фактичного тимчасового місця проживання ВПО. Адже саме там потрібно вирішувати різні питання життєзабезпечення громади, і підтримувати зв’язок з ВПО.

При автоматизованому режимі прийняття рішення також важливо забезпечити права особи (суб’єкта звернення) на консультування (технічну підтримку), на інформування про причини у разі неможливості отримання позитивного результату, і про порядок оскарження відмовного рішення.

6. Загальні правила ВПО та послуги, які можуть отримувати ВПО

ВПО користуються загальними правами, як і всі інші громадяни. Довідка про взяття на облік ВПО і підтверджене у ній фактичне місце проживання особи дає право на отримання адміністративних та інших публічних послуг, які «прив’язані» до зареєстрованого місця проживання чи мають суттєвіший вплив на їх реалізацію, принаймні у великих містах (як-от, влаштування дитини в ДНЗ/ЗОШ тощо).

Наразі абсолютна більшість адміністративних послуг мають екстериторіальний характер: реєстрація актів цивільного стану, паспортні послуги (раніше – крім першого «внутрішнього паспорта», вклейки фото до паспорта у формі книжечки), державна реєстрація бізнесу, громадських об’єднань та речових прав на нерухоме майно (за інформацією Мін’юсту, очікується на поступове відновлення надання цієї групи послуг), увесь спектр адміністративних послуг соціального характеру, реєстрація транспортних засобів, видача/обмін посвідчення водія.

Будь-яка особа може вільно обирати сімейного лікаря шляхом укладання відповідної декларації незалежно від місця проживання.

Статус ВПО дає додаткові права соціального характеру, про які йдеться нижче.

Рекомендації для громадян: Отримання статусу ВПО дає максимальні можливості особі у користуванні найширшим переліком прав, як і для постійних мешканців територіальної громади.

Рекомендації для ОМС: Намагайтеся максимально облікувати ВПО та усіх мешканців територіальної громади, аби мати коректні дані для бюджетування, у тому числі отримання додаткових ресурсів з Державного бюджету, формування запитів на гуманітарну допомогу. Намагайтеся сформувати адресну комунікацію для сприяння у працевлаштуванні ВПО, які потребують такої допомоги.

Рекомендації для Уряду: Уряду потрібно буде врахувати кількість ВПО для бюджетування медичної, освітньої та інших сфер, які залежать від кількості мешканців. Особливо, якщо ВПО не зможуть повернутися до свого місця постійного проживання протягом тривалого часу.

7. Спеціальні права ВПО / «нові виплати»

На період воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування ВПО, можуть отримувати щомісячну допомогу на проживання від держави (постанова КМУ від 20.03.2022 р. №332, зі змінами від 16.04.2022 р. №457) у розмірі:

 • 3000 грн. на кожну дитину або людину з інвалідністю,
 • 2000 грн. на кожну іншу особу.

Для отримання цих виплат потрібно окремо звернутися з заявою через ті ж самі точки обслуговування: портал «Дія» / або УСЗН / або ЦНАП / або уповноважені особи громади. Тобто наявність довідки про ВПО не передбачає автоматичного призначення цієї допомоги.

Допомога на проживання призначається автоматично у нових розмірах без подання додаткових звернень тільки для ВПО, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 №505.

ОНОВЛЕННЯ: Відповідно до Постанови КМУ від 16.04.2022 р. за березень та квітень 2022 р. зазначена допомога надається всім внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до відповідного реєстру

Починаючи з травня 2022 р. така допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Зверніть увагу, що з травня 2022 року – допомога буде надаватися не за регіональним (обласним) принципом, а в «прив’язці» до конкретних територіальних громад.

Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, щодо нерухомого майна громадян врегульовано Постановою Уряду 26.03.2022 р. №308, із визначенням чотирьох каналів подання такого повідомлення:

 • засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
 • через застосунок «Дія»;
 • через ЦНАП;
 • через нотаріусаПри цьому таке повідомлення може бути подане незалежно від місця проживання чи перебування особи.

Рекомендації для громадян: Слідкуйте за офіційною інформацією у яких установах в конкретній громаді є можливість стати на облік ВПО та подати заяву на відповідну допомогу. Пріортетно використовуйте «Дію».

Рекомендації для ОМС: Вчасно та широко інформуйте громаду про нові види допомоги для ВПО і про час, з якого можна отримати і статус ВПО, і допомогу, і точки доступу до послуг та необхідні документи. На місцях також варто намагатися забезпечити комплексність цих послуг – особа подає заяву на допомогу чи й інші послуги одночасно із заявою на довідку ВПО.

Рекомендації для Уряду: загалом правильним рішенням є призначення простих виплат (щомісячна допомога на проживання) для ВПО, без зайвих умов і складних процедур. Можливо, було би краще, аби ці виплати взагалі призначалися та здійснювалися в проактивному режимі, без додаткового звернення особи. Можна також забезпечити й фізичну комплексність цих послуг, як це реалізовано при наданні цих послуг електронно, – за однією заявою передбачити можливість отримання низки послуг (у разі законодавчого запровадження такої єдиної заяви).

КОРИСНО врахувати, що власники житла, які безкоштовно розміщують ВПО, можуть отримати компенсацію витрат від держави у розмірі 14,77 грн за одну людину на добу (Постанова КМУ від 19.03.2022 №333). 

Для отримання компенсації необхідно:

а) внести інформацію про наявне житло, доступне для розміщення ВПО, до вебсайту «Прихисток» https://prykhystok.gov.ua/, або надати таку інформацію до виконавчого комітету місцевої ради;

б) не пізніше наступного дня після розміщення в своєму житлі ВПО подати заяву до виконавчого комітету, де зазначити дату поселення та дані людей, які розміщені; у разі зміни кількості осіб, які отримують розміщення подати інформацію про такі зміни;

в) щомісячно до 5 числа подавати заяву до виконавчого комітету щодо кількості днів та кількості людей, які проживають за програмою.

Рекомендації для громадян: У разі надання або можливості надавати житло ВПО зареєструйте таке житло на відповідному веб-порталі «Прихисток» або подайте письмово інформацію в ОМС. Дізнайтесь в ОМС офіційну додаткову інформацію для отримання компенсації. Якщо ви ВПО – поінформуйте про такі можливості власника житла, де проживаєте.

Рекомендації ОМС: Вчасно та широко інформуйте громаду про компенсацію витрат за безкоштовне розміщення ВПО і точки доступу до послуг та необхідні процедури.

Рекомендації Уряду: запровадити можливість подавати необхідну інформацію для отримання компенсації віддалено, зокрема, електронними каналами.

8. Основні нормативно-правові акти щодо ВПО

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII (з наступними змінами).

Постанова Кабінету Міністрів України «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» від 16.04.2022 № 457.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” (зокрема, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» від 13 березня 2022 р. № 269, постановою від 20 березня 2022 р. № 332 та постановою від 16 квітня 2022 р. №457).

Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332.

Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 р. № 333.

Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках програми «єПідтримка» від 6 березня 2022 р. № 204-р.

Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 8 червня 2016 р. № 365.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 5 листопада 2014 р. №637.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 р. № 505.

Рекомендації для Уряду: Враховуючи надвелику кількість ВПО після початку повномасштабного вторгнення рф 24.02.2022 р., виправданою є політика держави спрямована на максимальне спрощення адміністрування цієї сфери. Тобто, мають бути дійсно прості процедури отримання статусу, і прості процедури надання допомоги.

Було би правильним скоригувати назву цієї адміністративної послуги. Адже облік ВПО і видача довідки про ВПО – це лише організаційна сторона діяльності та формальний результат адміністративної послуги. Власне адміністративною послугою є – «надання/отримання статусу ВПО».

29.03.2022