З 1 січня 2021 року, згідно з пунктом 296.1 статті 296 Податкового кодексу України, фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат можна вестися у довільній формі, а саме:
- у паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо);
- в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо);
- через електронний кабінет.
На підставі первинних документів, відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань.
Контролюючі органи на підставі підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України під час проведення перевірок мають право вивчати та перевіряти облік доходів, які відображаються у довільній формі фізичною особою – підприємцем.
Згідно зі статтею 121 Податкового кодексу України ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. За ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, передбачено штраф в розмірі 2040 гривень.
Враховуючи це, фізичні особи-підприємці, зокрема й ті, які використовують особливості оподаткування на період дії воєнного стану в Україні, повинні вести облік первинних документів та на їх підставі облік доходів у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Підготувала Ганна Гірій
у межах проєкту Центру верховенства права
та Академії Фольке Бернадотта (Folke Bernadotte Academy)
«Верховенство права під час війни»