Статтею 56 Закону України «Про освіту», статтею 62 Закону України «Про вищу освіту» та статтею 441 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» передбачене право осіб, які навчаються у закладах професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти на отримання стипендій для підтримки їхнього особистого розвитку.
Закон передбачає різні види стипендій: академічна, соціальна, стипендії від закладів освіти, а також вітчизняних та зарубіжних фізичних та/або юридичних осіб.
Попри вкрай несприятливі умови, з якими зіткнулася Україна внаслідок збройної агресії рф, що значно негативно вплинуло на всі сфери життя, підтримка молодого покоління громадян України, від яких залежить її професійне майбутнє, залишається одним із пріоритетів держави.
І якщо соціальні стипендії виплачуються державою відповідним незахищеним верствам, то академічні стипендії прямо залежать від успішності кожного здобувача освіти. Їх отримують найкращі та найстаранніші.
Цього року розмір академічних стипендій українських студентів, які мають успіхи у навчанні, збільшився в середньому у 1,5 рази.
Так, стипендії (академічні та іменні) здобувачів вищої, фахової передвищої освіти зросли у 1,5 рази, а стипендії здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти зросли у понад 2,5 рази. Такий порядок передбачає Постанова Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 року №882 та від 28 грудня 2016 року №1047.
У 2022-2023 навчальному році розмір мінімальної звичайної академічної стипендії становить:
- для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти – 1250 гривень на місяць;
- для студентів закладів фахової передвищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «фаховий молодший бакалавр», освітній ступінь «бакалавр», крім тих, що навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії в підвищеному розмірі – 1510 гривень на місяць;
- для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі – 1930 гривень на місяць;
- для студентів закладів вищої освіти, наукових установ, які здобувають освітній або освітньо-професійний ступінь «молодший бакалавр», освітні ступені «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», крім тих, що навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії в підвищеному розмірі – 2000 гривень на місяць;
- для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі – 2550 гривень на місяць.
Розмір академічної стипендії Президента України:
- для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти – 2750 гривень на місяць;
- для студентів закладів фахової передвищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «фаховий молодший бакалавр», освітній ступінь «бакалавр» – 3320 гривень на місяць;
- для студентів закладів вищої освіти, наукових установ, які здобувають освітній або освітньо-професійний ступінь «молодший бакалавр», освітні ступені «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» – 4400 гривень на місяць.
Розмір іменних та академічних стипендій, заснованих Кабінетом Міністрів України:
- для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти – 2500 гривень на місяць;
- для студентів закладів фахової передвищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «фаховий молодший бакалавр», освітній ступінь «бакалавр» – 3020 гривень на місяць;
- для студентів закладів вищої освіти, наукових установ, які здобувають освітній або освітньо-професійний ступінь «молодший бакалавр», освітні ступені «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» – 4000 гривень на місяць.
Розмір стипендії Президента України та переможцям Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка:
- для студентів закладів фахової передвищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст», освітньо-професійний ступінь «фаховий молодший бакалавр» або освітній ступінь «бакалавр» – 2870 гривень на місяць;
- для студентів закладів вищої освіти, наукових установ, які здобувають освітньо-професійний або освітній ступінь «молодший бакалавр», освітні ступені «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» – 3800 гривень на місяць.
Матеріал підготував Євген Звєрєв,
експерт Центру верховенства права