Де переселенці можуть вивчати українську мову просто та з приємністю?

Українська мова як єдина державна мова виконує функції мови міжетнічного спілкування, є гарантією захисту прав людини для кожного українського громадянина незалежно від його етнічного походження, а також є фактором єдності та національної безпеки України (частина 8 статті 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»).

В умовах війни Українського народу з рф статус української мови, її значення набуває особливого сенсу. Зусилля держави та кожного українця мають бути спрямовані на посилення державотворчих і консолідаційних функцій української мови, підвищення її ролі в забезпеченні територіальної цілісності та національної безпеки України.

Громади, які прихистили українських переселенців з районів, де точаться бойові дії, масово організовують для них безкоштовні заняття з української мови.

З початку нападу російської федерації на Україну тисячі українців знайшли прихисток далеко від своїх домівок. Громади західної та центральної України, які прийняли постраждалих людей, окрім надання психологічної та матеріальної допомоги, робочих місць та дозвілля, вирішили також забезпечити для них можливість вивчити чи вдосконалити знання української мови.

Такі заходи, наприклад, започаткували в Тернополі на базі Тернопільського національного медичного університету ім. І. Горбачевського. Заняття базуються не просто на вивченні шкільної програми з української мови: матеріал подається через перегляд україномовних фільмів, блогів, мультфільмів для дітей, велика увага надається розмовним практикам.

Схожі заходи проводять представники всеукраїнського товариства «Просвіта» у Рівному. Там теж основний наголос робиться на комунікативній складовій, додатково людей ділять на групи відповідно до рівня володіння мовою. Проводяться схожі заходи й в інших містах і селах.

Основний виклик, що спонукає людей брати участь у цих заходах, пов’язаний передусім зі страхом розмовляти українською мовою неправильно. Складнощі з підбором правильних слів та правильною побудовою речень викликають сором’язливість, і в результаті може виникнути бажання перейти на російську. За словами викладачів, у таких випадках найкращий спосіб навчання – це систематична мовна практика в колі однодумців, яка допоможе подолати такі проблеми.

Ще одна важлива причина, через яку люди долучаються до подібних заходів, – це можливість знайти нових знайомих, друзів. Такі заходи окрім освітньої виконують також і важливу соціальну функцію.

Курси української мови у різних формах організовують в областях центральної та західної України як навчальні заклади, так і різноманітні всеукраїнські організації.

Широта педагогічних підходів вражає. Є стандартні академічні заняття, однак більшість – так чи інакше намагаються надати перевагу розмовним практикам для дорослих та ігровій складовій для дітей. Заняття проводяться як на базі закладів вищої освіти, так і на базі шкіл, будинків культури, громадських та релігійних організацій у даних регіонах.

Усі охочі (не лише переселенці, а й місцеві мешканці, які відчувають таку потребу) можуть долучатися до навчання на різних етапах, залежно від виду курсів чи інших заходів. Також можна підібрати курси чи заняття під конкретний запит, адже є програми для різних вікових категорій та різної інтенсивності.

Володіння українською мовою не лише допомагає швидше інтегруватися у громади, які приймають переселенців, а й дозволяє загалом розширити світогляд.

Наразі найповніший список всеукраїнських та локальних організацій, які пропонують долучитися до вивчення української мови (переважно безкоштовно), можна знайти на сторінці Уповноваженого із захисту державної мови: https://mova-ombudsman.gov.ua/kursy.

Підготував Євген Звєрєв,
експерт Центру дослідження верховенства права
Національного університету «Києво-Могилянська академія»

14.06.2022