Які особливості оплати за комунальні послуги в умовах воєнного стану?

Питання надання та споживання житлово-комунальних послуг наразі регулюється Законом України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якого надання ЖКП здійснюється виключно на договірних відносинах. Тобто нарахування оплати здійснюється виходячи з умов договору, а запровадження воєнного стану не звільняє громадян від сплати ЖКП.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2023 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» заборонено:

  • нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню) та інші штрафні санкції за несвоєчасне чи неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги;
  • зупиняти надання житлово-комунальних послуг у разі їхньої несплати або оплати не в повному обсязі;
  • стягувати заборгованість за житлово-комунальні послуги, яка утворилася після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Щодо заборгованостей, які виникли до 24 лютого 2022 року, на таких територіях, виконавець зупиняє виконавче провадження й не проводить стягнення. У випадках стягнення заборгованості коштом майна, яке було знищене або пошкоджене внаслідок бойових дій, виконавець також зупиняє виконавче провадження й таке майно стягненню не підлягає.

Окрім цього, відповідно до статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» громадяни, які понад 30 днів не проживають у своїй квартирі чи будинку, можуть не сплачувати житлово-комунальні послуги. Зазначена норма діє за умови, що споживачі, які покинули своє місце проживання, надали виконавцю комунальних послуг або іншій уповноваженій особі в паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або інші документи, що підтверджують їхню відсутність у будинку, у якому вони є споживачами. Зокрема, це можуть бути довідки з місця тимчасового проживання в іноземній державі, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби тощо.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

12.10.2023