Останні тижні доволі велика кількість територіальних сервісних центрів МВС тимчасово зупиняли/зупиняють надання адміністративних послуг з реєстрації ТЗ, мотивуючи це перебоями із постачанням бланків реєстраційних свідоцтв.
ЦНАП, не дивлячись на зміни до Розпорядження Уряду від 16.05.2014 № 523-р (розпорядження Уряду від 17.05.2022 № 391-р), яким запроваджено надання адміністративних послуг з реєстрації «вживаних» ТЗ через ЦНАП, які забезпечені відповідним обладнанням, поки не здійснюють таку реєстрацію, у зв’язку із тим, що така можливість ще технічно не реалізована в ЄДРТЗ.
На що це впливає?
Обмеження точок доступу до окремих адміністративних послуг об’єктивно ускладнює для споживачів їх отримання, створює великі черги, та, відповідно, створює корупційні ризики, й це в умовах війни.
Чому так сталося?
15 травня 2022 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 275, якою внесені зміни до Технічного опису бланка реєстраційного посвідчення, та частково до бланка посвідчення водія, вочевидь для приведення офіційних документів до загальних вимог та директив Європейського Союзу.
Відтепер реєстраційне посвідчення є ID-карткою з імплементованим чіпом та QR-кодом, введено чотирьох рівневий захист, змінено розміри бланків. При цьому, постанова передбачає можливість подальшого використання під час реєстрації ТЗ бланків реєстраційних свідоцтв старого зразка до повного їх використання, але не пізніше 31 грудня 2022 року.
24 лютого 2022, у зв’язку з повномасштабною агресією рф, ТСЦ МВС та ЦНАП зупинили надання адміністративних послуг, в т.ч. у сфері реєстрації ТЗ, видачі та обміну посвідчень водія. Зупинив роботу, виготовлення та постачання бланків і Поліграфічний комбінат «Україна» – єдиний постачальних бланків офіційних документів.
З квітня цього року ТСЦ МВС та ЦНАП почали поступово відновлювати свою роботу. Проте відкладений попит на адміністративні послуги, збільшений попит на реєстрацію ТЗ у зв’язку з уведенням «нульового розмитнення» автомобілів, необхідність реєстрації ввезених з-за кордону ТЗ для ЗСУ, територіальної оборони, медичних та рятувальних служб, спричинили масове використання бланків реєстраційних свідоцтв.
З 15 травня 2022 року Поліграфкомбінат припинив виготовлення та постачання бланків реєстраційних свідоцтв і ПВ старого зразка, та почав виготовлення і постачання бланків нового зразка.
Але тут виникла ще одна проблема: обладнання для друку та персоналізації реєстраційних свідоцтв ТЗ та ПВ, які закуповували на початку цього та в попередні роки ГСЦ МВС для потреб ТСЦ, а також для ЦНАП, в т.ч. за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за програмою розвитку мережі ЦНАП в Україні (середня вартість одного комплекту такого обладнання складала 250 000 грн), – виявилось технічно непридатним для персоналізації бланків нового зразка.
Для забезпечення здійснення повноважень з надання адміністративних послуг у сфері реєстрації ТЗ ГСЦ МВС розпочало постачання нового обладнання для потреб ТСЦ МВС, але такого обладнання критично не вистачає. Нове обладнання, яке постачається, виробляється у країнах ЄС, середня вартість одного комплекту такого обладнання складає 145-150 тис. грн.
ЦНАП/ОМС після використання всіх бланків старого зразка взагалі стануть неспроможними надавати адміністративні послуги у цій сфері. Або будуть також змушені купувати нове обладнання, що вкрай складно в умовах війни та бюджетного дефіциту.
Яке питання потребує вирішення?
Доцільність реалізації змін до техвимог до бланків документів реєстраційних свідоцтв та ПВ у період воєнного стану, які тягнуть за собою необхідність технічного переоснащення ТСЦ та ЦНАП.
Що можна було б зробити?
Продовжити термін використання бланків старого зразка паралельно із бланками нового зразка до 31 грудня 2023, надати дозвіл (чи навіть поставити від імені Уряду завдання) Поліграфічному комбінату «Україна» на виготовлення та постачання бланків документів старого зразка.
Тобто пропонується відтермінувати рішення, яке було ухвалене до початку повномасштабної війни, в тому числі зважаючи на нові обставини.
Також важливо оперативно вирішити технічні питання в ЄДРТЗ щодо реалізації можливості надання адміністративних послуг у сфері реєстрації «вживаних авто» через ЦНАП.
Такі швидкі, прості рішення дозволять заощадити мільйони гривень бюджетних коштів, яких і так катастрофічно не вистачає у час війни та поточного економічного стану в Україні, надасть можливість зберегти, та, можливо, розширити мережу точок доступу для споживачів до адміністративних послуг у сфері реєстрації ТЗ.