У зв’язку з введенням в Україні воєнного стану громадяни України зіткнулися з обмеженням деяких конституційних прав та свобод. Ці обмеження необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, що передбачені частиною 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (п. 3 Указу Президента України №64/2022).
Одним з таких обмежень стало запровадження комендантської години.
Які заходи правового характеру можуть бути застосовані до громадян, які порушують вимоги комендантської години?
Комендантська година – це заборона перебувати у певний період доби (час і тривалість якого визначається комендантом) на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень (стаття 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Забезпечення дотримання комендантської години мешканцями певного населеного пункту покладається військовим комендантом на комендантські патрулі, до складу яких входять поліцейські Національної поліції України, військовослужбовці Збройних Сил України (можуть також залучатися військовослужбовці Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України).
Громадяни мають виконувати вимоги комендантської години.
За порушення вимог комендантської години комендантський патруль уповноважений:
- перевірити документи, що посвідчують особу, та з’ясувати, чи може людина перебувати на вулиці в цей час;
- затримати до 3 годин (як виняток – до 3 діб) для доставки в органи або підрозділи Національної поліції України осіб, які вчинили правопорушення (стаття 263 КУпАП);
- здійснити огляд речей, транспортного засобу, багажу та вантажів, службових приміщень і житла затриманої особи;
- вилучати предмети, що є знаряддям, засобом або предметом правопорушення;
- застосовувати фізичну силу, зброю та спецзасоби до правопорушників.
Треба пам’ятати, що злісна непокора законному розпорядженню комендантського патруля (відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень) може стати підставою для накладення на порушника відчутних стягнень (ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення), а саме:
- штрафу від 136 грн до 255 грн;
- громадських робіт на строк від 40 до 60 годин;
- виправних робіт на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку;
- адміністративного арешту на строк до 15 діб.
Водночас за вчинення більш суспільно небезпечних дій, порушник може бути притягнутий і до кримінальної відповідальності.
Опір (штовхання, виривання, завдання ударів) комендантському патрулю – карається штрафом від 17 000 грн до 68 000 грн, арештом на строк від 3 до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 4 років, або позбавленням волі на строк до 2 років (ч. 2 ст. 342 КК України).
Образа честі і гідності, погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна військовослужбовцю, який здійснює заходи із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії російської федерації, його близьким родичам чи членам сім’ї – карається обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк (ч. 1 ст. 435-1 КК України).
Пам’ятку підготували
Олексій Горох, експерт Ініціативи «Право в умовах війни»,
та Анастасія Перекута, студентка «Києво-Могилянської академії»
Детальніше читайте у матеріалі «Відповідальність за порушення комендантської години»