Мільйони українців після початку війни шукають житло на території України, де не ведуться активні бойові дії, тому Кабінет Міністрів України ухвалив Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану, відповідно до якого власники житла зможуть отримати грошову компенсацію за безкоштовне розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Кому надається компенсація
Компенсація надається фізичним особам – громадянам України віком від 18 років, які є:
- власниками житла або їх представниками;
- наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності;
- спадкоємцями, які прийняли спадщину, і безоплатно розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб.
Зверніть увагу: компенсація НЕ надається за розміщення членів своєї сім’ї (у розумінні Сімейного кодексу України).
Важливо врахувати: компенсація надається лише за розміщення переселенців, які перемістилися після 24.02.2022 з областей, де проводяться активні бойові дії (відповідно до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженій КМУ від 6 березня 2022 року).
Розмір компенсації
14,77 грн – на одну внутрішньо переміщену особу, за кожен день проживання. Якщо там проживає дві особи, то сума подвоюється і т.д.
Розрахувати суму компенсації можна на сайті Прихисток.
Процедура оформлення компенсації
1. Внести відомості
1) необхідно внести відомості щодо приміщень приватного житлового фонду, доступних для безоплатного розміщення ВПО у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та/або громаді, до вебресурсу «Прихисток» (самостійно або через виконавчі органи сільських, селищних, міських рад; районні в м. Києві держадміністрації; відповідні військові адміністрації – далі уповноважений орган).
2) на підставі цих відомостей уповноважений орган формує реєстр житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення ВПО.
Зверніть увагу: наявність відомостей про житлові приміщення у зазначеному реєстрі не є обов’язковою умовою отримання компенсації особами, що розмістили внутрішньо переміщених осіб.
2. Подати заяву про безоплатне розміщення ВПО
Не пізніше наступного робочого дня з дня розміщення ВПО необхідно подати заяву про безоплатне тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб в довільній формі до уповноваженого органу за місцем розташування житлового приміщення.
Заяви можуть бути подані в паперовій формі або в електронній формі на електронну адресу, визначену уповноваженим органом.
У заяві зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) кожної з розміщених осіб та додаються копії документів, що посвідчують таких осіб та їх ідентифікаційні коди, свідоцтво про народження дитини.
Крім того, власник подає:
- копію паспорта громадянина України власника житла;
- копію ІПН (РНОКПП) власника житла;
- копію документа про право власності на житло;
- реквізити банківського рахунку
3. Подати заяву про отримання компенсації витрат
Не пізніше ніж протягом 5 днів з дня закінчення звітного місяця необхідно подати до уповноваженого органу за місцем розташування житлового приміщення заяву за формою згідно з додатком 1 за посиланням (далі – заява).
Форма заяви затверджена КМУ. Заява подається у паперовій формі або в електронній формі (на електронну адресу, визначену уповноваженим органом).
- документ, який посвідчує особу;
- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника.
Заява розглядається уповноваженим органом протягом 5 робочих днів з дня її отримання. Перебіг 5 робочих днів розпочинається з дня, що настає за днем отримання такої заяви.
Протягом строку розгляду заяви уповноважені особи проводять перевірку наведених у заяві відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб, з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб умов їх проживання і т.д.
Компенсація виплачується у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до кінця місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Підстави для відмови в наданні компенсації
- встановлення невідповідності ВПО та їх кількості;
- встановлення невідповідності кількості днів проживання ВПО, зазначеним у заяві.
Особа, що розмістила ВПО, зобов’язана в день припинення розміщення осіб або зміни їх кількості подати заяву з інформацією про зміну. Така заява може бути подана в паперовому або електронному вигляді.
Підготували
Юрій Іщенко, експерт Центру дослідження верховенства права
Національного університету «Києво-Могилянська академія»,
та Надія Тхір, студентка «Києво-Могилянської академії»