Правові питання тижня: 25 – 31 липня

Правові питання тижня: 25 – 31 липня

ФОП і ЄСВ: які особливості сплати під час війни?

ФОП 2-3 груп з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного згідно з указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», а також протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування такого воєнного стану, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний соціальний внесок за себе. Детальніше.

Як змінився механізм підготовки та перепідготовки водіїв?

Відтепер охочим отримати водійське посвідчення спочатку варто пройти теоретичний курс навчання в автошколі та успішно скласти тестування в територіальному сервісному центрі МВС. Вже після цього, зі Свідоцтвом про закінчення теоретичної підготовки, можна буде починати практичний курс і виїжджати на вулиці за кермом. Детальніше.

Про соціальні гарантії членів добровольчих формувань територіальних громад

Учасники добровольчих формувань територіальних громад не є військовослужбовцями, проте мають право на отримання тих соціальних пільг та гарантій, які передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ч. 2 ст. 24 ЗУ «Про основи національного спротиву»; п. 4 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»). Щоправда, на практиці це працює з деякими обмеженнями. Детальніше.

Які особливості трудових відносин в умовах воєнного стану для посадових осіб місцевого самоврядування?

Національне агентство України з питань державної служби опублікувало оновлені відповіді на запитання щодо дії окремих положень Закону України від 15 березня 2022 р. № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» для посадових осіб місцевого самоврядування. Детальніше.

Чи може суд зупиняти наказ командира, відданий військовослужбовцю в бойовій обстановці?

Відтепер суд для забезпечення позову не може зупиняти наказ або розпорядження командира (начальника), відданого військовослужбовцю в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці. Детальніше.

Правове регулювання примусового відчуження майна фізичної особи в умовах воєнного стану

Право власності належить до фундаментальних прав людини і його визнання і захист є ознакою верховенства права. Детальніше.

Зміна регіональної політики під впливом війни: що передбачає закон?

Закон установлює трирівневу модель стратегічного планування державної регіональної політики – державну стратегію регіонального розвитку, регіональні стратегії розвитку й стратегії розвитку територіальних громад. Детальніше.

Військовий облік та призов на військову службу жінок

Військовий облік необхідний для визначення кількості та якісної характеристики громадян, які потенційно можуть нести службу. Окрім того, як зазначає Генеральний Штаб ЗСУ, взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних відбуватиметься виключно за їхньою згодою. Детальніше.

Які особливості психологічної реабілітації для військовослужбовців, ветеранів війни та членів їх сімей?

Організація психологічної допомоги зазначеним особам провадиться Міністерством у справах ветеранів України. Порядок та умови надання психологічної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Детальніше.

Децентралізація повноважень з надання адмінпослуг та цифровізація: рекомендації експертів

Акцент у цій реформі треба робити саме на базові, найзатребуваніші групи послуг. Треба ставити за мету поетапне відпрацювання найважливіших груп: реєстрації актів цивільного стану, місця проживання, нерухомості, бізнесу, землі; паспортні послуги, соцзахист. Важливо забезпечили доступність відповідної групи послуг у кожній громаді (включно з інструментами міжмуніципального співробітництва). Детальніше.

Які особливості трудових відносин в умовах воєнного стану для державних службовців?

Національне агентство України з питань державної служби опублікувало відповіді на запитання щодо дії окремих положень Закону України від 15 березня 2022 р. № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (в редакції Закону після 19.07.22 р.). Детальніше.

Використання зброї під час збройного конфлікту

Чи понесе росія покарання за використання заборонених засобів ураження, питання певною мірою риторичне. Проте, щоб розумітися на можливості притягнення країни-агресора до міжнародно-правової відповідальності, зокрема за використання забороненої зброї, потрібно звернутися до двох правил, які діють у міжнародному гуманітарному праві щодо цього. Детальніше.

Як подати заявку на Програму медичної евакуації тим, хто постраждав від війни?

До закордонних клінік транспортуються насамперед діти та дорослі зі складними мінно-вибуховими пораненнями та опіковими травмами, діти з онкологічною патологією, а також люди із захворюваннями, які потребують комплексного спеціалізованого лікування. Детальніше.

Читайте також матеріали Ініціативи «Право в умовах війни» в Телеграм-каналі.

1.08.2022