ФОП і ЄСВ: які особливості сплати під час війни?

Який граничний термін сплати ЄСВ за себе ФОП – платниками єдиного податку під час війни? Чи сплачувати взагалі цей внесок?

Відповідно до абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464–VI ФОП – платники єдиного податку зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.

Якщо останній день сплати ЄСВ припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем для сплати ЄСВ є перший робочий день, що настає за вихідним, святковим або неробочим днем (пункт 6 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування).

За загальним правилом, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, граничний термін сплати ЄСВ за себе ФОП – платниками ЄП – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (частина перша статті 530 Цивільного кодексу України).

З початком війни до Податкового кодексу України та інших законів України, які регулюють оподаткування, внесено низку змін пільгового характеру.

Так, ФОП 2-3 груп з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного згідно Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», а також протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування такого воєнного стану, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний соціальний внесок за себе.

Зверніть увагу: у випадку відмови від сплати ЄСВ – страховий стаж за відповідний календарний період у ФОП 2-3 групи не нараховується.

Підготувала Ганна Гірій,
експертка Ініціативи «Право в умовах війни» 

25.07.2022