Право на житлову субсидію за наявності заборгованості: відповіді на поширені запитання

1. Якщо в родини є заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, чи можна звертатися за призначенням житлової субсидії?

Наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг є підставою для відмови в призначенні житлової субсидії якщо:

  • заборгованість прострочена понад три місяці (на дату надання такої інформації);
  • строк позовної давності заборгованості (3 роки) не минув;
  • загальна сума заборгованості перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн) на день звернення за призначенням житлової субсидії.

При цьому є винятки, коли заборгованість (яка відповідає зазначеним вище умовам) не впливає на призначення житлової субсидії:

  • при наявності заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги;
  • коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій громадянам.

2. Чи є способи вирішення питання призначення субсидії при наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг?

Так. Це питання може бути вирішене позитивно в наступних випадках:

  • сплати заборгованості, що підтверджується документально;
  • укладення договору про її реструктуризацію;
  • оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (підтвердженням є ухвала про відкриття провадження у справі).

Документи, які підтверджують вказані дії, необхідно подати до уповноваженого органу, що призначає житлову субсидію.

Таким органом є органи Пенсійного фонду України (з 1 грудня 2022 р.).

ВАЖЛИВО!

У разі, коли громадянин не виконує зобов’язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, на підставі інформації надавачів відповідних послуг за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється.

У разі наявності заборгованості лише за окремими видами житлово-комунальних послуг, житлова субсидія може бути призначена на ті види послуг, за якими немає заборгованості. В такому випадку в заяві на призначення житлової субсидії потрібно вказати лише ті види послуг, за якими заборгованість відсутня.

3. Чи поновлюється виплата житлової субсидії за попередній період у разі сплати заборгованості?

У випадку, якщо особа зверталася із заявою та декларацією для призначення житлової субсидії, така буде призначена їй з початку опалювального (неопалювального) сезону, якщо впродовж двох місяців від його початку будуть надані один з таких документів:

  • документальне підтвердження сплати заборгованості;
  • укладений договір про її реструктуризацію;
  • ухвала про відкриття провадження у справі щодо оскарження заборгованості в судовому порядку.

Якщо зазначені документи буде подано пізніше ніж за дві місяці після початку відповідного сезону, то субсидію буде призначено з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу ці документи надійшли.

У разі автоматичного призначення житлової субсидії на наступний період (що здійснюється без звернення особи) житлова субсидія буде призначена:

  • з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період – якщо вищевказані документи будуть подані протягом двох місяців після отримання такого повідомлення;
  • з місяця подання нових заяви та декларації – якщо зазначені документи буде подано пізніше ніж за дві місяці після отримання повідомлення про відмову.

4. Якщо споживач житлово-комунальних послуг заперечує наявність заборгованості або не згоден з її розміром, як вирішувати питання?

За інформацією про спожиті послуги, нараховані суми за послуги, розмір заборгованості (переплати) одержувачі житлової субсидії мають звертатися до управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг.

Законодавча база: Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807, зі змінами).

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

6.12.2022