Виборча адреса та виборчі права ВПО

У цьому документі експерти розкривають такі питання:

  • Що робити, якщо виборець став внутрішньо переміщеною особою під час дії воєнного стану?
  • Чи зберігається (існує) виборча адреса у внутрішньо переміщеної особи?
  • Що робити, якщо виборець не має виборчої адреси за новим фактичним місцем проживання? Чи може виборець голосувати на виборах і референдумах?

Що рекомендують експерти Ініціативи «Право в умовах війни»

По-перше, факт введення воєнного стану та залишення певним виборцем зареєстрованого місця проживання не призводить до виключення такої особи зі списку виборців.

По-друге, виборцеві необхідно дочекатися припинення чи скасування воєнного стану.

По-третє, після припинення чи скасування воєнного стану в разі продовження фактичного проживання в іншій місцевості виборець може звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про зміну власної виборчої адреси.

Правове обґрунтування

Закон України «Про Державний реєстр виборців» не передбачає «залишення виборцем зареєстрованого місця проживання чи місця виборчої адреси» як підставу для знищення запису про виборця у Державному реєстрі виборців.

Після введення Президентом України воєнного стану будь-які вибори та референдуми не проводяться.

Це випливає зі змісту статті 64, частини четвертої статті 83 Конституції України, а також прямо заборонено статтею 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статтею 20 Виборчого кодексу України, статтею 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум».

Це обмеження виборчих прав громадян є тимчасовим та стосується усіх без винятку виборців.

На період дії воєнного стану постановою Центральної виборчої комісії від 24 лютого 2022 року № 61 тимчасово припинено функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи «Державний реєстр виборців».

Проте після припинення чи скасування воєнного стану функціонування автоматизованої інформаційно-комунікаційної системи «Державний реєстр виборців» буде відновлене. Відтак органи ведення Державного реєстру виборців забезпечать розгляд заяв та запитів виборців відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців» (пункт 4 Постанови ЦВК від 24.02.2022р. № 61).

Статтями 8, 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців», Постановою ЦВК від 18 травня 2020 року № 88 більш детально визначено процедуру звернення виборця із заявою про зміну виборчої адреси. Така заява для зручності виборця може бути подана як у письмовій формі, так і в електронному вигляді.

Спеціально для Ініціативи «Право в умовах війни»
підготував Андрій Магера

26.05.2022