Як отримати й хто призначає житлові субсидії та пільги?

Як отримати й хто призначає житлові субсидії та пільги?

Відповідно до пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» до 30 листопада 2022 року субсидії призначалися органами соціального захисту населення, а з 1 грудня 2022 року ці повноваження здійснюють органи Пенсійного фонду України.

Громадяни, які витрачають на оплату комунальних послуг більше, ніж 15 % сукупного місячного доходу домогосподарства, з 1 грудня для призначення субсидії можуть звертатися до органів Пенсійного фонду України. При цьому людина може самостійно обрати, до якого саме сервісного центру Фонду їй зручно звернутися. Це не залежить від місця її офіційної реєстрації.

Для призначення субсидії можна звертатися в один із способів: 

  • через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, через мобільний додаток Фонду або через портал Дія; 
  • надіслати документи до органів Пенсійного фонду України поштою;
  • звернутися до уповноважених осіб своєї територіальної громади або до ЦНАПу;
  • надіслати документи через сайт Міністерства соціальної політики України.

Які документи потрібні?

  • Для оформлення субсидії подається Заява про призначення та Декларація про доходи та витрати за встановленими формами, які потрібно заповнити та подати до уповноваженого органу (Додатки 1 та 2 до Постанови).
  • При цьому оформити й подати їх можна як у паперовому, так і в електронному вигляді.
  • У разі необхідності можуть надаватись додаткові документи та відомості, які впливають на визначення права на отримання виплат. Здебільшого це стосується осіб, які проживають не за адресою, за якою прописані, або прописані не за адресою, за якою проживають.

Пенсійний фонд України зазначає, що отримувачам, яким субсидія вже була призначена – повторно звертатися до органів Пенсійного фонду України не потрібно: визначені органами соцзахисту виплати будуть надходити до завершення опалювального періоду. 

Державна допомога на поточний опалювальний сезон буде призначена з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання, якщо споживач комунальних послуг звернеться за нею протягом двох місяців з початку сезону, тобто – не пізніше 15 грудня 2022 року. За зверненнями, які надійдуть після 15 грудня 2022 року, субсидії призначатимуться з місяця, в якому надійшло відповідне звернення.

В пункті 37-1 цієї ж Постанови зазначається, якщо в період воєнного стану в Україні громадянина звільнено з роботи або в цей період він втратив роботу, зареєстрований у Державній службі зайнятості як безробітний і йому призначено допомогу по безробіттю, при розрахунку житлової субсидії враховується лише розмір призначеної допомоги по безробіттю за повний місяць, що передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, а не сума отриманої заробітної плати до звільнення.

На який період розрахована субсидія?

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону та розраховується:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, у якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.

Використані джерела:

  1. Постанова Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 № 848

Матеріал підготували
Юлія Матвєєва та Вікторія Обиход,
експертки Ініціативи «Право в умовах війни»

20.12.2022