Алгоритм дій, якщо порушені права на доступ до публічної інформації

Порушення права на доступ до публічної інформації можна оскаржити:

  • Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини;
  • керівнику розпорядника або до вищого органу управління;
  • у суді.

У разі безпідставної відмови в наданні запитуваної інформації чи порушенні строків її надання, вчинення інших правопорушень у сфері доступу до публічної інформації — про це доцільно повідомити Секретаріат Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Звертаючись до Омбудсмана, важливо пам’ятати, що заяви чи скарги повинні відповідати вимогам Закону України «Про звернення громадян». Звернення подаються Уповноваженому в письмовій формі протягом року після виявлення порушення прав і свобод людини й громадянина.

Уповноважений не розглядає тих звернень, які розглядаються судами, зупиняє вже розпочатий розгляд, якщо заінтересована особа подала позов, заяву або скаргу до суду.

Звернення до Уповноваженого з прав людини бажано направляти одразу після виявлення порушення прав запитувача до пред’явлення позову до суду. В таких випадках Омбудсмен може допомогти поновити порушені права без судового розгляду, що значно зекономить час та гроші.

Іншим дієвим способом захисту права на отримання публічної інформації є подання скарги на неправомірні дії чи бездіяльність посадової особи, що відповідає за доступ до публічної інформації, до її керівника чи навіть до вищого органу управління.

Якщо ж жоден із наведених способів захисту права на доступ до публічної інформації не дав бажаного результату, і права запитувача поновити не вдалось — доцільно звернутись із позовом до суду.

Якщо Вам відмовили в доступі до публічної інформації або ваші права на звернення та у сфері захисту персональних даних порушені, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: [email protected];
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

28.03.2023