Чи можуть добровольчі формування тероборони залучатися до завдань в інших областях

Чи можуть членів добровольчого формування будь-якої територіальної громади залучити до бойових дій в інших регіонах? Чи можна відмовитися від цього?

Відповідають експерти Ініціативи «Право в умовах війни»

12 червня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про основи національного спротиву” щодо надання можливості територіальній обороні виконувати завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій» від 3 травня 2022 року № 2237–IX.

Тепер членів добровольчих формувань можуть залучати до виконання завдань територіальної оборони поза межами своєї зони територіальної оборони та в районах ведення воєнних (бойових) дій, аналогічно до військовослужбовців Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Рішення про виконання завдань територіальної оборони в районах ведення воєнних (бойових) дій приймає Головнокомандувач Збройних Сил України.

Якщо особа не бажає брати участь у бойових діях поза межами своєї зони територіальної оборони, вона може подати заяву про розірвання контракту добровольця територіальної оборони командиру добровольчого формування територіальної громади.

Членство цієї особи у добровольчому формуванні припиниться з моменту прийняття командиром відповідного рішення.

Правове обґрунтування

Добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади. Такий воєнізований підрозділ призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони (пункт 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про основи національного спротиву» 16 липня 2021 року № 1702–IX).

Серед завдань територіальної оборони є своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості (пункт 1 частини 3 статті 3 Закону № 1702).

У період дії воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях всі добровольчі формування територіальних громад переходять в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України (абзац 5 частини 2 статті 8 Закону № 1702).

На час дії воєнного стану добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій. Таке рішення приймає Головнокомандувач Збройних Сил України (абзац 6 частини 2 статті 8 Закону № 1702).

Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 8 Закону України № 1702-IX, порядок утворення, комплектування, функціонування, підстави та порядок розформування добровольчих формувань територіальних громад визначаються Положенням про добровольчі формування територіальних громад, яке затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно з Положенням про добровольчі формування територіальних громад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1449, при вступі до лав добровольчого формування територіальної громади укладається контракт добровольця територіальної оборони.

Відповідно до пункту 23 цього положення, однією з підстав для припинення такого контракту є заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту.

Командир добровольчого формування невідкладно інформує командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил та керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки про надходження такої заяви. Повноваження члена добровольчого формування припиняються з моменту ухвалення рішення командира добровольчого формування на підставі поданої заяви.

Підготували
Юрій Іщенко, експерт Центру дослідження верховенства права
Національного університету «Києво-Могилянська академія»,
та Олексій Муцький, студент «Києво-Могилянської академії»

15.06.2022