Чи потрібно переоформлювати документи, якщо змінилася назва вулиці?

Зараз у багатьох містах України змінені назви вулиць, провулків, проїздів. Тож чи потрібно вносити зміни в ті чи інші документи? 

Чи потрібно змінювати місце реєстрації?

Законодавство не передбачає обов’язку вносити подібні відомості, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання. Перереєстрацію місця проживання особи можна здійснити під час обміну паспорта чи зміни прізвища, тобто коли виникає безпосередня потреба.

Зверніть увагу: реєстрація чи зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється відповідно до Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, та законів України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» і «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Якщо буде ухвалене рішення про зміну нумерації будинків, перейменування вулиць (проспектів, бульварів, площ, провулків, кварталів тощо), населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, зміни в адміністративно-територіальному устрої – на підставі відповідних актів вносяться зміни до реєстру територіальної громади. При цьому в реєстрі зберігаються попередні дані. Далі інформація вноситься до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. 

Ці відомості за бажанням особи вносяться до відповідних документів, що містять відомості про місце проживання/перебування.

Чи обов’язково вносити зміни до документів на нерухомість?

Документи, що засвідчують право власності на нерухомість, залишаються чинними у випадку зміни назви вулиці, на якій вони розташовані.

У випадку перейменування вулиці, на якій розміщена нерухомість, законодавство України не передбачає необхідність внесення змін до документа про право власності на нерухоме майно, зокрема свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, дарування тощо.

Проте, за потреби, власник майна, стосовно якого відбулися зміни, може звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін. 

Якщо ж, наприклад, власник продасть, подарує або передасть у спадок свою нерухомість, у документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва.

Чи потрібно змінювати відомості про місцезнаходження юридичної особи, зокрема, відомості про ФОП?

Зміна відомостей про місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Перейменування вулиці місцезнаходження юридичної особи, ФОП є зміною їх місцезнаходження. Тому потрібно вносити відповідні зміни в установчі документи юридичної особи, а також зміни до відомостей про юридичну особу,  фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також необхідно повідомити банківські установи й контрагентів про зміну реквізитів у чинних договорах, виготовлення нової печатки, бланків тощо.

Водночас законодавство не встановлює граничних термінів для проведення зміни відомостей щодо місцезнаходження. Отже, суб’єкт господарювання сам може вирішувати, коли необхідно зареєструвати ці зміни.

Адміністративний збір за проведення державної реєстрації таких змін не справляється (абзац чотирнадцятий частини першої статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»).

Джерело: Урядовий портал.

16.05.2022