Чи потрібно під час війни проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності?

На період дії воєнного стану суттєво спрощено процедуру встановлення та продовження інвалідності.

Для отримання соціальних виплат особам з інвалідністю не потрібно проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності.

Інвалідність, ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), Індивідуальна програма реабілітації продовжуються до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд

Строк проходження повторного огляду, який припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк не пізніше шести місяців після його припинення чи скасування.

Тобто якщо ви особа з інвалідністю, то повторний огляд потрібно буде провести протягом пів року після скасування чи припинення воєнного стану.

Це визначено пунктом 3 Постанови КМУ «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України»
№ 225 від 8 березня 2022 р. (далі – Постанова № 225)

Діти та дорослі з інвалідністю можуть отримувати, відповідно до індивідуальної програми реабілітації, без проходження повторного огляду лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) чи медико-соціальної експертної комісії МСЕК:

  • соціальні виплати;
  • реабілітаційні послуги та допоміжні вироби (милиці, ходунки, крісла колісні);
  • засоби інконтиненції, наприклад, памперси, катетери тощо;
  • освітні послуги;
  • відповідні пільги.

Крім того, згідно з Постановою № 225 протягом дії воєнного стану та шести місяців після його припинення чи скасування особи мають право звертатися до МСЕК для встановлення інвалідності заочно та незалежно від місця проживання чи перебування.

Тобто, якщо ви не маєте прибути до МСЕК, комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення закладу охорони здоров’я.

Згідно з чинним законодавством, медико-соціальна експертиза для встановлення групи інвалідності проводиться за направленням закладу охорони здоров’я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів, за наявності відомостей, які підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Лікуючий лікар, у тому числі сімейний лікар, до якого звернувся за медичною допомогою пацієнт, в разі потреби оформлює направлення на МСЕК (форма 088/о).

Укладання декларації між пацієнтом-внутрішньо переміщеною особою та лікарем, який оформляє направлення на МСЕК, не потрібно, законодавчі підстави вимагати її відсутні.

Лікарі не мають права вимагати у пацієнтів прибути безпосередньо на повторний огляд під час дії воєнного стану для підтвердження стійкого порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності людини.

Всі виплати та відповідні пільги зберігаються за особою до закінчення строку проходження повторного огляду.

Додатково до наведеної вище інформації МОЗ України варто зазначити, що якщо особа звернулася до МСЕК вперше, й «пакет документів» є тільки у місті, де проводяться бойові дії, – потрібно з’ясувати, чи є можливість отримати або перенаправити ці документи.

Якщо такої можливості немає, то необхідно по-новому формувати документи й звертатися до будь-якої МСЕК у більш безпечному місці.

Джерела:

26.05.2022