Чим наповнити місцевий бюджет в умовах війни?

Чим наповнити місцевий бюджет в умовах війни?

Чому у громаді, де немає воєнних дій, може припинити ходити комунальний транспорт? Чому на території громади може закритися лікарня чи дитячий садок, якщо немає воєнної загрози? Чому розбита дорога, темна вулиця, у крані відсутня вода, а у дворі – тони сміття?

Усе це залежить від бюджету громади. Отже, немає коштів – немає усього цього.

Наскільки наповнений місцевий бюджет – настільки громада може функціонувати та розвиватися.

І впливає на це не тільки голова територіальної громади чи депутати, а й кожен мешканець та мешканка.

Як наповнюється місцевий бюджет?

Існує понад сорок джерел надходжень коштів до місцевого бюджету, що визначено у главі 11 Бюджетного кодексу України. Але не всі вони реальні в умовах війни, особливо якщо говорити про рентні платежі, адміністративні збори, штрафи, плату за розміщення тимчасово вільних коштів тощо.

Проте є джерела наповнення бюджету, актуальні й під час війни.

Податки на доходи фізичних осіб

На практиці основне джерело коштів, які може використовувати громада для власного розвитку, – це податки на доходи фізичних осіб. 60% цього податку йде до місцевого бюджету.

Щоб підтримувати економіку в умовах воєнного стану, там, де це можливо, громада повинна бути зацікавлена у легальному функціонуванні на її території як підприємницької діяльності, так і бюджетних установ та організацій.

І не лише для того, щоб мешканці громади отримували заробітну плату та могли забезпечити себе, а й для того, щоб роботодавці сплачували податки з заробітної плати своїх працівників.

Іншими словами, важливо, щоб усі працівники отримували легальну заробітну плату.

Будь-які виплати «в конверті» означають, що податок на такі доходи не сплачується, а отже – місцевий бюджет залишається без поповнення.

Особливої ваги набуває ефективна, прибуткова діяльність підприємств комунальної власності, оскільки їх прибуток повністю перераховується до місцевого бюджету.

Торговельна діяльність

Хороша новина в тому, що торговельна діяльність під час війни продовжує здійснюватися, хоча й у менших обсягах.

Насамперед місцевий бюджет зацікавлений в торгівлі підакцизними товарами.

Про що важливо знати?

Для кращого забезпечення в умовах війни паливно-мастильними матеріалами уряд встановив нульовий акциз на бензин, дизельне пальне, автомобільний газ.

Водночас з легального продажу алкогольних напоїв, пива та цигарок – до місцевого бюджету зараховується 100% акцизного податку.

Наприклад, з кожної пачки проданих цигарок до місцевого бюджету надходить 5% їх вартості. Цікаво, що саме акциз на цигарки складає майже 50% від всіх акцизних зборів в Україні.

З кожного проданого літра пива – майже 3 гривні потрапляють до скарбниці громади. Ще більші суми надходять від продажу вин та інших міцних напоїв.

Це все реальні, «живі» гроші, які потім з місцевого бюджету фінансують освітлення на вулиці, їх прибирання, йдуть на зарплати водіям комунального транспорту, вихователям у дитячому садочку, медичному персоналу тощо.

Звісно, в умовах війни та враховуючи умови конкретних регіонів, торгівля алкоголем повинна підлягати розумним обмеженням щодо часу.

Але варто пам’ятати: щоразу, коли ви купуєте нелегальні чи контрафактні алкогольні напої, пиво чи цигарки, або ж купуєте «поза обліком», там, де ніхто ніколи не видає чеків, – ви залишаєте власну громаду без додаткових коштів у місцевих бюджет.

Отже, якщо ви освітянин, медик, працівник місцевого житлово-комунального господарства, – ви можете залишитися без заробітної платні, тому що платити її буде ні з чого.

Якщо ж ви не належите до перелічених професій – нестача грошей в бюджеті швидко відіб’ється на вашому житті в інший спосіб: якістю води (якщо вона буде), функціонуванням транспорту, чистотою та безпекою на вулицях громади тощо.

Трансферти з Державного бюджету України

Окрім згаданих джерел надходжень, Конституція та Бюджетний кодекс України закріплюють можливості фінансової підтримки місцевих бюджетів шляхом трансфертів з Державного бюджету України.

Субвенції на освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, інвестиційні проєкти та інші цілі разом з різноманітними дотаціями завжди були та залишаються суттєвою підтримкою для будь-якої громади.

В умовах війни передбачені додаткові трансферти з Державного бюджету територіальним громадам, які надали притулок внутрішнім переміщеним особам та тим, хто евакуйований з територій, де мали місце або тривають бойові дії.

18.05.2022