Деякі питання примусового відчуження та вилучення майна в умовах воєнного стану

29 вересня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації деяких питань примусового відчуження та вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану» від 6 вересня 2022 року № 2561–IX.

Цим законом урегульовано порядок примусового відчуження або вилучення рухомого майна, що використовується чи може використовуватися для забезпечення діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу України, в умовах дії воєнного стану.

Військові адміністрації населених пунктів на відповідній території мають право вносити пропозиції Раді національної безпеки і оборони України, погоджені обласною військовою адміністрацією, щодо здійснення примусового відчуження або вилучення рухомого майна, що використовується чи може використовуватися для забезпечення діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу України і щодо якого існує ризик переривання його функціонування у зв’язку з перебуванням такого майна на території адміністративно-територіальної одиниці України, щодо якої існує загроза її тимчасової окупації та межі якої розташовані на відстані не більше 30 кілометрів від району ведення воєнних (бойових) дій або від тимчасово окупованої території.

Рішення про примусове відчуження або вилучення майна приймає РНБО. При цьому, право державної власності на таке майно виникає з дня введення рішення РНБО в дію указом Президента України.

Рада національної безпеки і оборони України не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення (введеного в дію указом Президента України) направляє його до Кабінету Міністрів України та доручає військовому командуванню забезпечити збереження примусово відчуженого або вилученого майна.

Таке рухоме майно не пізніше п’яти календарних днів з дня отримання Кабінетом Міністрів України рішення РНБО передається за рішенням Кабінету Міністрів України у встановленому ним порядку суб’єкту господарювання державного сектору економіки.

Відповідні зміни внесено до законів України «Про Раду національної безпеки і оборони України», «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», «Про правовий режим воєнного стану».

З текстом Закону можна ознайомитися за посиланням.

30.09.2022