Окремі питання вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти учасників бойових дій та дітей учасників бойових дій

Окремі питання вступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти учасників бойових дій та дітей учасників бойових дій

Стаття 44 Закону України «Про вищу освіту», яка визначає загальний порядок доступу до закладів вищої та фахової передвищої освіти, встановлює також особливості вступу до освітніх закладів учасників бойових дій та дітей учасників бойових дій.

Відповідно до частини третьої цієї статті, такі особи беруть участь у конкурсі на місця державного замовлення для навчання в освітніх закладах за кошти державного бюджету в межах встановлених для їх категорії квот.

Для отримання права на таку пільгу необхідно подати посвідчення, які засвідчують належність осіб до пільгової категорії громадян.

Зважаючи на труднощі, з якими зіткнулася Україна внаслідок збройної агресії російської федерації, не завжди такі громадяни можуть вчасно оформити такі посвідчення. Міністерство освіти та науки України опублікувало додаткові роз’яснення з цього приводу.

Згідно з листом МОН від 28 липня 2022 року № 1/8565-22 під час вступу до закладів вищої освіти, а також закладів фахової передвищої освіти учасники бойових дій або діти учасників бойових дій у разі відсутності посвідчення учасника бойових дій можуть надати довідку про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Ця довідка використовується для підтвердження належності осіб до категорії учасників бойових дій під час вступу до закладів вищої, фахової передвищої освіти у 2022 році, а також під час розгляду інших питань.

Водночас МОН наголошує, що форма довідки та інформація, яку вона містить, мають повністю відповідати додатку 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Вступникам зазначених пільгових категорій варто звернути увагу на ці вимоги, оскільки на практиці переважна більшість закладів вищої та фахової передвищої освіти при прийомі документів керуватиметься рекомендаціями МОН, викладеними у листі.

Матеріал підготував Євген Звєрєв,
експерт Центру верховенства права

6.10.2022