Особливості сплати комунальних платежів під час війни

Особливості сплати комунальних платежів під час війни

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до статті 12 цього закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Отже, нарахування та оплата житлово-комунальних послуг здійснюється виходячи з умов договору про надання відповідних послуг, укладеного між споживачем та виконавцем, та вимог чинного законодавства. Саме по собі запровадження воєнного стану не звільняє громадян від сплати житлово-комунальних послуг. Якщо ж послуга надається невідповідної якості або не в повному обсязі, компанія зобов’язана здійснити перерахунок розміру плати споживачам.

За наявності спірних питань необхідно звертатися безпосередньо до виконавця послуги (сторони договору про надання відповідної послуги) або ж до органу місцевого самоврядування, на території якого надаються ці послуги.

Якщо житло споживача зруйновано внаслідок воєнних дій і, відповідно, комунальні послуги та послуга з управління багатоквартирним будинком з цих причин споживачеві не надаються (не надавалися), плата за ці послуги не нараховується.

Споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їхнього невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Підтвердити свою відсутність постачальнику можна, зокрема, одним із таких документів:

  • довідкою про проходження лікування;
  • довідкою про тимчасове проживання на іншій території в якості вимушено переміщеної особи;
  • довідкою про службу в лавах ЗСУ.

Санкції за невчасну оплату

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

  • нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їхньої неоплати або оплати не в повному обсязі.

Ця постанова застосовується з 24 лютого 2022 року.

Джерела:

  1. Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII.
  2. Закон України «Про внесення зміни до пункту 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» щодо зупинення виконання рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги у період дії воєнного стану» від 27 липня 2022 року № 2456-IX.
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 р. № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану».
  4. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 482 «Про затвердження Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості».
  5. Щодо нарахування та оплати житлово-комунальних послуг у період воєнного стану

Матеріал підготували
Юлія Матвєєва та Ірина Бойко,
експертки Ініціативи «Право в умовах війни»

24.12.2022