Підстави позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав — крайня міра впливу на особу, яка не виконує батьківські обов’язки. Саме так визначено Постановою Пленуму Верховного Суду України від 20.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав».

Проте, якщо законний представник дитини самоусунувся від виконання своїх обов’язків, в інтересах дитини діє орган опіки та піклування за місцем проживання дитини.

Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо всіх своїх дітей або когось із них.

Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише стосовно дитини, яка не досягла 18 років, і тільки з підстав, передбачених статтею 164 Сімейного Кодексу України, а саме:

  1. не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини й протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
  2. ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини, забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
  3. жорстоко поводяться з дитиною;
  4. є хронічними алкоголіками або наркоманами;
  5. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
  6. засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Позбавлення батьківських прав здійснюється виключно судом, під час ухвалення якого він бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім’ї або особи (у разі здійснення такого супроводу).

Під час розгляду судом справи обов’язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок про доцільність / недоцільність позбавлення особи батьківських прав щодо дитини. Поряд із цим висновок не є обов’язковим для суду. Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Водночас статтею 169 Сімейного кодексу України особам, позбавленим батьківських прав, надано право звернутися до суду з позовом про їхнє поновлення.

Хто не може бути позбавлений батьківських прав?

Не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов’язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання (крім хронічного алкоголізму чи наркоманії) або з інших незалежних від неї причин.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

26.10.2023