Правові питання тижня: 20 – 26 червня

Хто має право на міжнародну грошову допомогу?

Різні міжнародні організації надають українцям підтримку в розмірі 2200 грн. Програма ЮНІСЕФ «Спільно» підтримує багатодітні українські сім’ї, Агентство ООН у справах біженців – людей, які вимушені були покинути свій дім унаслідок війни, Червоний Хрест та Мінсоцполітики – малозабезпечені сім’ї з постраждалих громад. Експерти Ініціативи пояснили, яку ще допомогу та на яких умовах можуть отримувати українці. Детальніше.

Що робити ФОП, якщо змінилися дані про місцеперебування?

Усі необхідні дії та строки подання змін пояснили експерти Центру дослідження верховенства права. Наприклад, якщо ви отримали довідку внутрішньо переміщеної особи, ви повинні відобразити зміну свого місцезнаходження в обліку податкової адміністрації. Це можна зробити через власний електронний кабінет. Детальніше.

Що таке військово значуща інформація та яка відповідальність за її поширення?

Військово значущою є інформація про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, у тому числі про їх переміщення територією України; рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань за можливості їх ідентифікації на місцевості. Залежно від складу злочину, покарання може сягати 12 років позбавлення волі. Детальніше.

Яка відповідальність за мародерство, крадіжку чи грабіж під час війни?

Мародерами слід вважати не цивільних осіб, а військовослужбовців, які викрадають на полі бою у поранених чи вбитих військовослужбовців предмети обмундирування й особисті речі (за винятком зброї і боєприпасів). Такі дії караються позбавленням волі від 5 до 10 років. Цивільні особи, які викрадають речі під час війни, вчиняють не мародерство, а злочини проти власності, зокрема крадіжку, грабіж. Детальніше.

Що варто знати про місцеві бюджети під час війни?

На територіях, на яких введено воєнний стан, можуть утворюватися тимчасові державні органи – військові адміністрації. Окремі повноваження щодо розпорядження коштами місцевих бюджетів на території, де не ведуться бойові дії та не утворено військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів), надано головам відповідних територіальних громад. Детальніше.

Як переказувати кошти та користуватися платіжними системами під час війни?

Операції «квазікеш» та між фізичними особами обмежуються сумою у розмірі 100 000 грн (або еквіваленту в іноземній валюті) на місяць для запобігання відтоку коштів за кордон. Водночас з 21 травня Нацбанк тимчасово зменшив щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, до 50 тис. грн в еквіваленті. При цьому українці й надалі можуть знімати за кордоном готівку з валютних рахунків, відкритих в українських банках, у межах щоденного ліміту в 100 тис. грн. Детальніше.

Як отримати публічну інформацію під час війни?

Через запровадження воєнного стану право на публічну інформацію було обмежено. Однак отримати інформацію, як і в мирний час, можливо за допомогою запитів. Розпорядник інформації прийме рішення, чи обмежувати її. Загалом відповідь має надійти не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту. Для інформації великого обсягу – 20 робочих днів. Детальніше.

Яка відповідальність за незаконне використання гуманітарної допомоги?

Якщо псевдоволонтери привласнюють собі зібрані кошти або речі, то їхні дії підлягають оцінці як шахрайство (ст. 190 КК України) або привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні (ст. 191 КК України). Якщо псевдоволонтери продають зібрані речі, їхні дії оцінюються за ч. 3 ст. 201-2 КК України. Покарання – позбавлення волі на строк від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна. Детальніше.

Яка відповідальність за порушення комендантської години?

Непокора законному розпорядженню комендантського патруля (відмова від виконання наполегливих, повторених законних вимог чи розпоряджень) може стати підставою для: штрафу від 136 грн до 255 грн; громадських робіт на строк від 40 до 60 годин; виправних робіт на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку; адміністративного арешту на строк до 15 діб. Детальніше.

Чи можна позбавити зрадників громадянства України?

На даний момент законодавство не передбачає такого покарання. Однак у Верховній Раді вже зареєстровані ініціативи про позбавлення зрадників громадянства: законопроєкти № 7452, № 7381, № 7339. Наскільки допустимі ці ідеї – пояснюють експерти. Детальніше.

Чи можуть мобілізувати учасників освітнього процесу?

Згідно з частиною третьою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають: закладів професійної (професійно-технічної) освіти; здобувачі фахової передвищої освіти; здобувачі вищої освіти. Обов’язковою умовою для того, щоб зазначені категорії освітянської молоді не підлягали мобілізації є те, що вони мають навчатись за денною або дуальною формами здобуття освіти. Детальніше.

Як дистанційно взяти участь у судовому засіданні?

Для цього учасники справи мають подати до суду відповідну заяву не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Приєднатися до засідання з дому можна за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів. Детальніше.

Як відновити господарські документи під час війни?

Про факт втрати, пошкодження, знищення документів, на підставі яких заповнюються податкові декларації, треба повідомити орган ДПС протягом 5 днів із моменту виявлення факту втрати документів (п. 44.5 статті 44 ПКУ). Далі платник податків має 90 днів для відновлення втрачених документів. Детальніше.

Як відновити медичні документи під час війни?

Якщо ви втратили результати обстеження чи лікування – для відновлення звертайтеся до сімейного або будь-якого іншого лікаря первинної ланки за місцем перебування. Якщо потрібно відновити документи, що належать особі з інвалідністю, – слід звернутися до органу соціального захисту, який володіє доступом до Централізованого банку даних осіб з інвалідністю і може зробити для особи витяг. Детальніше.

Читайте також матеріали Ініціативи «Право в умовах війни» в Телеграм-каналі.

27.06.2022