Правові питання тижня: 27 червня – 3 липня

Форс-мажорні обставини у договорах під час воєнного стану

Укладаючи договір під час воєнного стану, сторони повинні передбачити настання деяких обставин, нехарактерних для мирного часу, та вжити запобіжних заходів для мінімізації негативних наслідків таких ситуацій. Зробити це можна, сформулювавши у договорі форс-мажорне застереження. Детальніше.

Щодо дотримання прав громад на отримання допомоги ВПО

Експерти Ініціативи «Право в умовах війни», зокрема, рекомендують на рівні роз’яснень Мінсоцполітики сформувати та довести до УСЗН позицію, що виправлення недоліків заяви ВПО, які вчасно (до 30 квітня 2022 року) подали заяву на допомогу на проживання засобами Порталу «Дія», зберігає право на отримання такої допомоги. Детальніше.

Хто такі бездомні та безпритульні особи?

У бездомних осіб та безпритульних дітей є всі права і свободи, закріплені Конституцією і законами України. Бездомні особи, які перебувають на тимчасово окупованій території, мають право на соціальний захист відповідно до законодавства України. Наявність такого чинника, як бездомність, вказує на належність особи до числа осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах. Детальніше.

Окремі гарантії права на справедливий суд в умовах війни

Важливо зрозуміти, що в умовах війни держава може обмежувати змістовні складові права на справедливий суд. Відповідні обмеження не завжди означають порушення права на справедливий суд, але вимагають від держави пошуку справедливого балансу між приватними та суспільними інтересами. Детальніше.

ПАМ’ЯТКА: Кримінальна відповідальність особи за публічні заклики до протиправних дій

Відповідальність особи за публічні заклики до протиправних дій (залежно від змісту таких закликів) передбачена у багатьох статтях Кримінального кодексу України. Наприклад, у ч. 2 статті 109 КК України встановлено відповідальність за публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а в статті 442 КК України – за публічні заклики до геноциду. Детальніше.

ПАМ’ЯТКА: Кримінальна відповідальність особи за виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників (стаття 436-2 КК)

У березні 2022 року Кримінальний кодекс України доповнено статтею 436-2, яка передбачає відповідальність за виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікацію її учасників. Детальніше.

Окремі аспекти соціального захисту військовослужбовців в умовах воєнного стану

Забезпечення посиленого соціального захисту військовослужбовців, сприяє виконанню громадянами України обов’язку щодо захисту Вітчизни. Встановлення такого підходу до соціального захисту військовослужбовців стає частиною забезпечення обороноздатності країни. З ухваленням Рішення Конституційного Суду України нормозастосовча практика щодо реалізації права на отримання військовослужбовцями одноразової правової допомоги буде змінюватися. Детальніше.

Правомірність обмеження права на виїзд за межі України для чоловіків призовного віку

Право громадянина вільно залишити територію своєї держави гарантується як Конституцією України (ч. 1 ст. 33), так і Протоколом № 4 до Європейської конвенції про захист прав людини й основоположних свобод (ЄКПЛ) (ч. 2 ст. 2) та Міжнародним пактом про громадські й політичні права (МПГПП) (ч. 2 ст. 12), які є частиною національного законодавства України. Проте в умовах воєнного стану може бути встановлене обмеження цього права із зазначенням строку дії такого обмеження (ч. 2 ст. 64 Конституції України). Детальніше.

КЕП на податкових накладних: пропозиції до законодавства

Законодавець презюмує обов’язок керівника при звільненні проставити свій кваліфікований електронний підпис на всіх документах до закінчення граничного терміну їх реєстрації. Але при цьому не враховуються різні життєві обставини, в тому числі війна, які унеможливлюють здійснення цих дій. Тому варто було внести зміни до Податкового кодексу України та прописати алгоритм дій у разі зміни керівника (якщо він виконує обов’язки головного бухгалтера). Детальніше.

Як школярі, що перебувають за кордоном, можуть отримати свідоцтво чи атестат під час війни

Для отримання цих документів повертатись на Батьківщину не обов’язково. Вручення документів про базову та повну загальну середню освіту та додатків до них (далі – документи про освіту) випускникам організовують закордонні дипломатичні установи України (далі – ЗДУ) в країні перебування. Для цього випускникам необхідно дотримуватися алгоритму дій. Детальніше.

Читайте також матеріали Ініціативи «Право в умовах війни» в Телеграм-каналі.

4.07.2022