Правові питання тижня: 28 березня – 3 квітня

Право в умовах війни: 28 березня – 3 квітня

Що робити, якщо релігійні переконання не дозволяють тримати зброю?

Альтернативна (невійськова) служба залишається можливою опцією і під час війни. Щоб вступити на неї, потрібно звернутися з заявою не пізніше семи календарних днів від дня отримання повістки про призов. Детальніше.

Що робити, якщо у зв’язку з війною працівник відсутній на роботі з невідомих причин?

Не звільняйте працівника, не розібравшись у причинах. Якщо вони виявляться поважними, звільнення буде незаконним. Проте до повернення відсутнього працівника на його місце можна найняти іншу людину. Зокрема, на умовах строкового договору, що закінчиться, коли основний працівник повернеться на роботу. Детальніше.

Що потрібно знати про статус внутрішньо переміщеної особи?

Наші експерти пояснюють, навіщо потрібен статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО), як його отримати та які послуги передбачені для переселенців. Для влади підготували рекомендації, як покращити відносини між державою і ВПО. Детальніше.

Що чекає на випускників і абітурієнтів 2022?

Випускники не проходитимуть державну підсумкову атестацію, а вступ до університету або закладів фахової передвищої освіти відбудеться в особливому порядку. Умови вступної кампанії 2022 визначить Міністерство освіти і науки. Детальніше.

Яким чином державі захистити права дітей під час війни?

Варто актуалізувати деякі аспекти законодавства: статус дитини, яка постраждала внаслідок війни, діяльність органів опіки та піклування під час війни, облік українців, які проживають за кордоном. Детальніше.

Які є соціальні гарантії для ветеранів війни та членів сімей загиблих Захисників і Захисниць України?

Нещодавні законодавчі зміни гарантували нові права для цих громадян: переважне право на залишення на роботі; право на безоплатну психологічну допомогу, на позачергове отримання житла, на безоплатну вторинну правову допомогу; цільова підтримка на освіту; підтримка у придбанні житла та допомога по тимчасовій непрацездатності. Детальніше.

Як каратиметься незаконне використання гуманітарної допомоги?

За це встановлено кримінальну відповідальність: позбавлення волі на строк від п’яти до семи років, що доповнюється конфіскацією майна і забороною обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Детальніше.

Коли виключається відповідальність за незаконне поводження зі зброєю?

Якщо добровільно здати незаконну зброю органам влади, кримінальної відповідальності за її носіння не буде. Правило поширюється також на бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої. Детальніше.

Також читайте матеріали Ініціативи «Право в умовах війни» у Телеграм-каналі.

4.04.2022