«Правила трьох діб» не існує: що робити, коли зникла дитина?

Проблема зниклих дітей особливо актуальна в Україні в умовах війни. У зв’язку з масовими ракетними обстрілами, незаконною депортацією до рф та насильницьким переміщенням українських дітей в межах тимчасово окупованої території, кількість зниклих дітей в нашій державі, на жаль, продовжує збільшуватися.

Зниклі діти, потрапляючи в невідоме місце без зв’язку з рідними та близькими, опиняються в зоні ризику порушення їхніх прав, зокрема вони можуть стати жертвами фізичного, психологічного чи сексуального насильства, трудової та інших видів експлуатації. Їхнє право на життя перебуває в постійній небезпеці.

Батьки або інші законні представники дитини чи її родичі мають негайно реагувати, адже коли зникає дитина, жодного «правила 3 діб» не існує.

Насамперед потрібно спробувати розшукати дитину самотужки, зокрема зателефонувати всім, хто може мати інформацію про дитину. Якщо дитина мала телефон із підключеною функцію встановлення її місцезнаходження, зв’язатися з оператором мобільного зв’язку.

У випадку, коли дитина зникла в торговельному центрі або іншому громадському місці, одразу звернутися до служби охорони, щоб заблокували входи й виходи в будівлю та допомогли з пошуками. Також варто перевірити вдома: чи на місці гроші, гаджети, речі та/або документи дитини, адже їхня відсутність може свідчити, що вона покинула дім з власної волі.

Якщо протягом години не вдалося з’ясувати місцезнаходження дитини, необхідно негайно звернутися до органів Національної поліції України особисто або за телефоном: 102!

Крім того, варто додатково заповнити онлайн-форму заяви на сайті Національної поліції чи платформі «Діти війни» у розділі «Подати заяву в один клік».

Також можна звернутися за допомогою до місцевих органів влади (військової адміністрації, місцевої ради) та підрозділів ювенальної поліції (через телеграм канал poshukditei_bot), чи до «Служби розшуку дітей» ВГО «Магнолія» за безкоштовним номером 116-000 або онлайн: через Facebook Messenger чи електронну скриньку: [email protected].

Згідно із законодавством батьки, законні представники, правоохоронні органи та інші відповідальні державні органи влади мають вжити усіх заходів, аби знайти та повернути дитину!

У разі, якщо Ваші права або права Вашої дитини порушені органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, Вам необхідно звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на телефонну гарячу лінію: 0800-50-17-20, 044-299-74-08 або електронну пошту: [email protected].

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

6.07.2023