Продавець відмовився надати покупцю розрахунковий рахунок у паперовій формі: чи правомірно це?

Деякі суб’єкти господарювання сфери торгівлі та послуг (далі — продавець) під час продажу товарів не видають громадянам (далі — покупець) розрахунковий документ у паперовій формі, посилаючись на те, що у своїй роботі вони застосовують програмний реєстратор розрахункових операцій (далі — ПРРО), а тому розрахунковий документ за товар може бути надано виключно в електронній формі.

За інформацією Державної податкової служби України (далі — ДПС) з січня 2022 року по травень 2023 року на адресу ДПС та її територіальних органів з окресленого вище питання надійшло 895 звернень (скарг) від громадян стосовно невидачі суб’єктами господарювання розрахункового документа, з них 78 звернень щодо невидачі розрахункового документа в паперовій формі, з посиланням на застосування ПРРО.

Нормативно-правова база:

  • Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі — Закон № 265);
  • Закон України «Про захист прав споживачів» від 12 травня 1991 року № 1023-XII (далі — Закон № 1023);
  • Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 р. № 667;
  • Положення про Державну податкову службу України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227.

Що таке розрахунковий документ, чому він є важливим для покупця?

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 1 Закону № 1023, договір — це усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція.

Підтвердження вчинення правочину оформляється розрахунковим документом, передбаченим Законом № 265. Це може бути: квитанція, товарний чи касовий чек, квиток, талон тощо.

Без наявності в покупця відповідного розрахункового документа на товар, здійснити його повернення чи обмін неможливо.

Що таке РРО/ПРРО, які правові засади їхнього застосування?

Статтею 2 Закону № 265 визначено:

  • реєстратор розрахункових операцій — пристрій або програмно-технічний комплекс, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для виконання платіжних операцій.

До реєстраторів розрахункових операцій належать:

  • електронний контрольно-касовий апарат; електронний контрольно-касовий реєстратор;
  • вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор; комп’ютерно-касова система;
  • електронний таксометр;
  • автомат з продажу товарів (послуг) тощо;
  • програмний реєстратор розрахункових операцій — програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та/або програмного рішення, що використовується на будь-якому пристрої та у якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для виконання платіжних операцій.

Обов’язок продавця надавати розрахунковий документ покупцю!

Статтею 3 Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов’язані надавати особі, яка отримує чи повертає товар, отримує послугу чи відмовляється від неї, при отриманні товару (послуги), в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі.

Право покупця на отримання розрахункового документа в паперовій формі

Відмова продавця надати паперовий розрахунковий документ покупцю, посилаючись на застосування ПРРО, є неправомірною та прямим порушенням вимог пункту 2 статті 3 Закону № 265.

Саме покупець має право обирати форму розрахункового документа (електронна/паперова).

Важливо зазначити, що за замовчуванням розрахунковий документ має видаватися продавцем у паперовій формі.

Що робити покупцю, якщо продавець відмовляє у видачі розрахункового документа в паперовій формі?

  1. Пред’явити відповідну вимогу продавцю.
  2. Звернутися зі скаргою до ДПС чи Держпродспоживслужби, їхніх територіальних органів.

ВАЖЛИВО!!! У випадку, якщо покупець погодився на отримання розрахункового документа в електронній формі та продавець повідомив про надсилання документа в електронній формі на адресу електронної пошти покупця, однак розрахунковий документ не було доставлено (отримано), покупець має право на власний розсуд використати будь-який з наведених вище способів щодо оскарження дій продавця.

При цьому, звернутися з відповідною вимогою до продавця та направити скаргу до вказаних вище органів покупець може одночасно.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

24.06.2023