Рахунки ФОП: особливості використання

Рахунки ФОП: особливості використання

В умовах війни багато громадян України – підприємців опинилися за кордоном та намагаються звідти вести свій бізнес. Чи потрібно їм відкривати рахунок у банку в країні перебування?

Фізичні особи-підприємці можуть відкривати рахунки як у банках України, так і в фінансових установах інших країн. Проте слід зважати на певні особливості їх використання.

У день відкриття чи закриття рахунка банки та інші фінансові установи надсилають повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків, зокрема самозайнятої фізичної особи, до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків (абзац 1 пункту 69.2 статті 69 Податкового кодексу України).

Дані про всі рахунки самозайнятої особи, відкриті у банках та інших фінансових установах (поточні, депозитні, кредитні тощо), відображаються у розділі «Облікові дані платника» Електронного кабінету платника податків.

Фізична особа-підприємець – платник єдиного податку має право використовувати кошти, які надходять на його рахунки, як для підприємницької діяльності, так і для власних потреб.

Однак, відповідно до Інструкції про відкриття та закриття рахунків клієнтів банків, затвердженої постановою НБУ від 27.12.2019 р. №162, за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців здійснюються всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.

Тому особа після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом, має право перерахувати кошти з рахунків, відкритих для ФОП, на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.

Зняття готівки з підприємницького рахунку дає право банку вимагати подання підтверджуючих документів про використання таких коштів. Непідприємницький дохід, тобто той, який переведено на власний рахунок фізичної особи, не лімітується готівковою сумою, не моніториться банком і не дає йому право вимагати підтверджуючі документи щодо зняття готівки з власних рахунків.

Отже, для того, аби використовувати дохід від підприємницької діяльності без ризиків щодо можливого блокування рахунку, без необхідності надання пояснень та документальних підтверджень на запит банківської установи про використання знятої готівки, необхідно перерахувати кошти з підприємницького рахунку на власний непідприємницький рахунок, відкритий у цьому ж банку або у будь-якому іншому банку.

Щодо рахунків в банках за кордоном, то варто мати на увазі, що і в пункті 23 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою НБУ від 02.01.2019 року № 5, і у постанові НБУ від 24.02.2022 року № 18 «Про роботу банківської системи у період запровадження воєнного стану» є вимога про те, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів (будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначенi для продажу (оплатної передачі)), підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Валютний нагляд та застосування заходів впливу за порушення вимог валютного законодавства здійснюються згідно зі статтями 11, 15 Закону України «Про валюту і валютні операції».

Отже, підприємцям необхідно враховувати вищенаведені вимоги законодавства України, приймаючи рішення щодо необхідності відкриття рахунку в іноземному банку.

Підготувала Ганна Гірій,
у межах проєкту Центру верховенства права
та Академії Фольке Бернадотта (Folke Bernadotte Academy)
«Верховенство права під час війни»

15.09.2022