Реабілітаційна допомога: як отримати в стаціонарі та амбулаторно?

Через війну потреби українців у реабілітації зросли. Відповідаємо на найпоширеніші питання щодо того, як безоплатно скористатися послугами з реабілітації в стаціонарі, та як пройти курс з реабілітації амбулаторно.

Як пацієнтові потрапити в стаціонар на безоплатну реабілітацію?

Реабілітацію в стаціонарних умовах можна отримати:

 • за направленням лікуючого лікаря;
 • у разі переведення з медзакладу або клінічного підрозділу лікарні.

Направлення створює лікуючий лікар (якої саме спеціалізації, залежить від захворювання чи травми пацієнта).

Потрібно враховувати, що безоплатно послуги з реабілітації надають ті лікарні чи реабілітаційні центри, які мають договір з НСЗУ за пакетом «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Таких закладів наразі 244 по всій країні.

Чи може пацієнт самостійно обрати лікарню для проходження реабілітації?

Так. Особи, яким надається реабілітаційна допомога, мають право обирати реабілітаційний заклад, відділення, підрозділ, фахівців з реабілітації з урахуванням їхньої спеціалізації. Детально про права та обов’язки осіб, яким надається реабілітаційна допомога, можна почитати в Законі України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я».

Яка безоплатна медична допомога передбачена для пацієнтів у межах пакета «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах»?

Пацієнт у межах реабілітації в стаціонарних умовах може розраховувати на такі безоплатні послуги:

 • реабілітаційне обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, іншими спеціалістами та фахівцями з реабілітації;
 • складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії;
 • моніторинг клінічного стану й коригування реабілітаційного плану за потреби;
 • лабораторні та інструментальні обстеження;
 • консультації лікарів інших спеціальностей;
 • надання реабілітаційної допомоги одночасно за кількома напрямами;
 • цілодобовий медсестринський догляд;
 • психологічна допомога;
 • своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації;
 • лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
 • харчування в стаціонарних умовах.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Як пацієнтові безоплатно пройти курс реабілітації амбулаторно?

Для отримання послуг у межах пакета потрібне електронне направлення від сімейного лікаря, з яким укладена декларація, або лікуючого лікаря, зокрема — лікаря фізичної та реабілітаційної медицини.

З направленням потрібно звернутися до лікарні, яка уклала договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за пакетом «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах». Таких закладів в Україні — 386. Найбільша кількість — у місті Києві, Дніпропетровській, Львівській, Полтавській та Харківській областях.

Як знайти лікарню, яка уклала договір з НСЗУ?

Знайти таку лікарню можна на сайті НСЗУ за посиланням. Оберіть розділ 1 «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій». На третій сторінці оберіть серед фільтрів потрібну область або населений пункт, а в підрозділі «Групи послуг» — необхідний пакет (54). Після цього ви побачите всі заклади, які мають договір на пакет, а також їхні контакти.

Також можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже найближчий медзаклад із договором.

Які види реабілітації можна отримати амбулаторно?

Пакет передбачає надання реабілітаційної допомоги від однієї до двох годин на добу або менше ніж година на добу для пацієнтів, які потребують: нейрореабілітації, ортопедичної, психологічної, кардіо-респіраторної реабілітації або комплексної реабілітації. Також передбачені й інші напрями реабілітації упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану.

Яка безоплатна медична допомога гарантується в межах пакета «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах»?

Пацієнт у межах реабілітації в амбулаторних умовах може розраховувати на такі безоплатні послуги:

 • реабілітаційне обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини та фахівцями з реабілітації — членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди;
 • встановлення діагнозу та складання індивідуального реабілітаційного плану, програми реабілітаційної терапії;
 • визначення прогнозу за результатами реабілітаційного обстеження для планування подальшого реабілітаційного маршруту пацієнта;
 • моніторинг клінічного стану й коригування реабілітаційного плану за потреби;
 • реабілітаційна допомога;
 • підбір, налаштування та навчання користування допоміжними засобами реабілітації;
 • психологічна допомога;
 • консультації лікарів;
 • навчання пацієнтів, членів родини або доглядачів особливостям догляду;
 • оформлення довідок, формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та направлень на медико-соціально-експертну комісію та/або лікарсько-консультативну комісію тощо.

Повний перелік послуг можна знайти на сайті НСЗУ (пункт 40).

Що таке «мультидисциплінарні реабілітаційні команди» та чи надають вони послуги з реабілітації амбулаторно?

Мультидисциплінарна реабілітаційна команда — це група фахівців з реабілітації, які об’єднані спільними метою та завданнями реабілітації та надають реабілітаційну допомогу пацієнтам високого та середнього обсягу в стаціонарних та амбулаторних закладах у гострому, післягострому та довготривалому реабілітаційних періодах.

Мультидисциплінарну реабілітаційну команду очолює лікар фізичної та реабілітаційної медицини. Також до складу мультидисциплінарної реабілітаційної команди можуть входити такі фахівці, як лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови й мовлення, протезисти-ортезисти, психологи, сестри медичні з реабілітації, асистенти фізичних терапевтів та ерготерапевтів. Але професійний та кількісний склад команди залежить від специфіки реабілітаційного закладу, відділення, підрозділу.

Мультидисциплінарні реабілітаційні команди надають медичну допомогу і амбулаторно, і стаціонарно.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

26.03.2023