Що робити, якщо у зв’язку з війною працівник відсутній на роботі з невідомих причин

Що робити, якщо у зв’язку з воєнними діями працівник відсутній на роботі з невідомих причин? Чи можна приймати на його місце іншого працівника?

Наші експерти рекомендують:

  • не звільняти працівника, причини відсутності якого на роботі невідомі;
  • нового працівника слід приймати на умовах строкового трудового договору, термін дії якого визначити настанням певної події, наприклад, до повернення основного працівника.

Що робити працедавцю?

Поки причини відсутності невідомі, у системі обліку робочого часу фактичну відсутність на роботі слід позначати як неявку з нез’ясованих причин або інші причини неявки, застосовуючи коди 28–30.

До повідомлення працівником причин відсутності та надання відповідних документів час відсутності на роботі не підлягає оплаті, оскільки працівник не виконує роботу, а для збереження середнього заробітку у роботодавця немає підстав.

Коли причини та обставини відсутності з’ясовано, необхідно зробити коригування у табелі обліку робочого часу і за наявності підстав виконати вимоги законодавства щодо дотримання гарантій та компенсацій, в тому числі й за період, коли працівники не виконують трудової функції, зокрема, у зв’язку з виконанням державних або громадських обов’язків (стаття 119 КЗпП України).

Чи можна звільнити працівника, якщо він відсутній з невідомих причин?

Припиняти трудовий договір з працівником, причини відсутності якого невідомі, на підставі пунктів 3, 4 частини першої статті 40 КЗпП України (невиконання без поважної причини трудових обов’язків, прогул) не рекомендується. Якщо причини неявки будуть поважними, то звільнення такого працівника буде незаконним.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного часу», який діє з 24 березня, передбачає можливість укладення строкового трудового договору на період дії воєнного стану або ж на період заміщення тимчасово відсутнього працівника (частина друга статті 2). У період дії воєнного стану сторони самі визначають форму трудового договору. Норми КЗпП України щодо випадків обов’язкової письмової форми договору не застосовуються.

Тому, на місце відсутнього з невідомих причин працівника доцільно прийняти нового працівника на умовах строкового трудового договору, термін дії якого визначити настанням певної події, зокрема, до повернення основного працівника.

Також читайте матеріали Ініціативи «Право в умовах війни» в Телеграм-каналі: https://t.me/Law_in_War

31.03.2022