Що робити, якщо вартість товару на ціннику в магазині не відповідає його реальній вартості при оплаті?

Одним із проблемних питань, з яким найчастіше стикаються споживачі при купівлі товару в магазині, є невідповідність вартості товару, зазначеної на ціннику, вартості, за якою цей товар фактично реалізується споживачу при здійсненні розрахунку на касі.

Нормативно-правова база:

  • Закон України «Про захист прав споживачів» від 12 травня 1991 року № 1023-XII (далі — Закон № 1023);
  • Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі — Положення № 667);
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 303).

Право споживача на інформацію про ціну товару

Відповідно до статті 15 Закону № 1023 до моменту придбання товару продавець зобов’язаний надати споживачу необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товар з метою забезпечення можливості здійснення свідомого та компетентного вибору.

Інформація про продукцію повинна містити серед інших відомостей і дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції.

Продавець, який реалізує продукцію, повинен обов’язково зазначати ціну кожної одиниці такої продукції або однієї категорії продукції та ціну однієї стандартної одиниці цієї продукції.

Написи щодо ціни реалізації продукції мають бути чіткими й простими для розуміння.

Ціна продукції повинна включати в себе всі податки та неподаткові обов’язкові платежі, які відповідно до законодавства сплачуються споживачем під час придбання відповідної продукції.

ВАЖЛИВО! У випадку, коли споживач бачить ціну на ціннику товару й розраховує сплатити саме таку ціну, однак під час розрахунку на касі виявляється, що ціна на вибраний товар є іншою, як правило, більшою, це є порушенням законодавства про захист прав споживачів.

Відповідно до частини восьмої статті 18 Закону № 1023, нечіткі або двозначні положення договорів із споживачами тлумачяться на користь споживача.

Що робити споживачу, якщо він придбав товар за ціною, яка не відповідає його ціннику?

Насамперед споживачу необхідно звернутися до адміністрації магазину з вимогою повернення різниці між заявленою та фактичною ціною товару.

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону № 1023 та Положення № 667, захист прав споживачів здійснює центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів — Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Тож, у разі відмови продавцем у задоволенні законної вимоги, споживач має право звертатися до Держпродспоживслужби або її територіальних органів (підрозділи є в усіх регіонах України, контакти тут); еmail: [email protected]; цілодобова гаряча лінія (050) 230 04 28 або (044) 364 77 80.

Право споживача на звернення до суду

Згідно зі статтею 22 Закону № 1023, захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється також судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди. Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їхніх прав.

У частині третій статті 8 Закону № 1023 закріплено право споживача самостійно обирати, до кого пред’являти вимоги: до продавця за місцем купівлі товару, до виробника або підприємства, що задовольняє ці вимоги за місцезнаходженням споживача.

З позиції Верховного Суду (постанова від 25.01.2019 у справі № 572/2528/18), споживачі можуть звернутися до суду за місцем свого проживання, або за місцем знаходження відповідача, або за місцем заподіяння шкоди, або за місцем виконання договору.

Право вибору в цьому випадку належить виключно споживачеві.

Жоден із цих судів не вправі відмовити у прийнятті позовної заяви або переслати її до іншого суду з мотивів непідсудності.

Нагадуємо, що в разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: [email protected];
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

1.07.2023