Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей здійснення окремих повноважень Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення в умовах воєнного стану» від 15 серпня 2022 року № 2534–IX набрав чинності 10 вересня.
Що передбачає Закон?
Законом урегульовано повноваження Національної ради з питань телебачення і радіомовлення (далі – Національна рада) в частині надання та припинення ліцензій і дозволів, притягнення до відповідальності порушників під час дії воєнного стану.
У період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях
Національна рада має право у встановлених законом випадках звертатися до військового командування для відповідного реагування.
Передбачено особливості ліцензування, яке здійснює Національна рада. Зокрема, положення про особливості процедури ліцензування затверджується рішенням Національної ради та може визначати:
а) особливості порядку подання та розгляду заяв про видачу, продовження, переоформлення, анулювання ліцензії, заяв про видачу дубліката ліцензії, про внесення змін до загальної концепції пакетування (переліку) програм, придбаних для ретрансляції, та інформації про програми, які провайдер програмної послуги має намір ретранслювати;
б) особливості порядку видачі та анулювання дозволу на тимчасове мовлення з використанням радіочастотного ресурсу;
в) особливості оформлення та видачі ліцензій, дозволів, їх дублікатів;
г) повноваження Національної ради щодо продовження строків вчинення заявником або ліцензіатом дій, передбачених Законом України «Про телебачення і радіомовлення».
Положення про особливості процедури ліцензування у період дії воєнного стану не може змінювати або розширювати встановлені зазначеним Законом підстави для прийняття рішень про видачу або відмову у видачі ліцензії, про продовження або відмову у продовженні строку дії ліцензії на мовлення, зменшувати строк подання заяв, змінювати зміст відповідних заяв або перелік документів і відомостей, що додаються до них.
Законом розширено перелік підстав для стягнення штрафу.
Так, Національна рада може прийняти рішення про стягнення штрафу в розмірі 25 відсотків розміру ліцензійного збору, незалежно від застосування до порушника санкцій у вигляді попередження, в разі вчинення телерадіоорганізаціями такого порушення:
- виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії рф проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України.
У разі виявлення за результатами здійснення моніторингу телерадіопрограм ознак порушення вимог частини другої статті 6, частини шостої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та/або отримання звернення органу державної влади, іншої обґрунтованої інформації, що свідчить про можливе порушення, Національна рада застосовує особливу процедуру вжиття заходів для притягнення до відповідальності за порушення, що встановлено у статті 75-1 цього Закону.
Національна рада на час дії воєнного стану звільняється від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях, за подання позовів, предметом яких є стягнення штрафу.
З текстом Закону можна ознайомитися за посиланням.