Стягнення аліментів під час війни

Стягнення аліментів під час війни

Безумовно, війна докорінно й кардинально змінила життя кожного українця. У силу непереборних і надзвичайних обставин певні категорії населення потребують особливого захисту. Зокрема, це стосується дітей та їх забезпечення в умовах війни. Далі розглянемо, як врегульовується питання стягнення аліментів під час війни.

Верховна Рада України 15 березня 2022 року ухвалила Закон «Про внесення зміни до розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 26 березня 2022 року. За цим законом на період до припинення чи скасування воєнного стану на території України припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (не розповсюджується на боржників-громадян рф).

Це положення не розповсюджується на платників аліментів.

Таким чином, воєнний стан не позбавляє особу обов’язку сплачувати аліменти. Тобто воєнний стан ніяк не впливає на стягування аліментів з боржника. Окрім того, якщо виникає така необхідність, то сторона, з якою проживає дитина, може спокійно звернутися до суду щодо видання рішення про стягнення елементів, оскільки в цій частині законодавство також не зазнало ніяких змін: «Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину» (ч. 5 ст. 183 Сімейного кодексу).

Проте є один виняток, який стосується тимчасово окупованих територій.

Так, «забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії Російської Федерації, у період такої окупації». Таким чином, у випадку виняткових обставин – тобто тимчасової окупації – особа тимчасово звільняється від відповідальності.

Проте, повертаючись до питання боржників, які не перебувають на тимчасово окупованих територіях, варто нагадати про види відповідальності за порушення зобов’язання сплачувати аліменти.

Відповідно до ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу, «у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості».

Окрім того, за несплату аліментів може встановлюватись адміністративна відповідальність відповідно до Кодексу України про адміністративні порушення (стаття 1831):

  1. несплата аліментів строком більше 6 місяців або несплата аліментів у випадку, якщо дитина є інвалідом або має серйозні захворювання строком більше 3 місяців – виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин;
  2. повторне вчинення зазначених правопорушень – виконання суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.

Не варто забувати й про кримінальну відповідальність (ст. 164 Кримінального кодексу України):

  1. ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів) – громадські роботи на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до двох років;
  2. те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за несплату аліментів – громадські роботи на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арешт на строк від трьох до шести місяців, або обмеження волі на строк від двох до трьох років.

Таким чином, воєнний стан не звільняє осіб від належного виконання зобов’язань щодо сплати аліментів. Аліменти повинні сплачуватись в обов’язковому порядку, інакше особу, яка ухиляється від такого обов’язку, можна притягнути до відповідальності за тією ж процедурою, яка існує й в мирний час.

Нормативно-правові акти

Підготували
Олексій Цельєв, експерт Центру дослідження верховенства права Національного університету «Києво-Могилянська академія»,
та Олена Мосійчук, студентка Національного університету «Києво-Могилянська академія»

11.08.2022