В умовах війни об’єктивно неможливо забезпечити дотримання органами досудового розслідування, прокурорами та судами строків, встановлених КПК України, що створює загрозу порушення прав учасників кримінального провадження.
Це стосується й обчислення строків досудового розслідування.
В умовах воєнного стану проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій як до, так і після повідомлення особі про підозру може бути істотно ускладненим, а в окремих випадках – неможливим. Якщо орган досудового розслідування об’єктивно не може здійснювати розслідування, витрата процесуального часу є невиправданою.
Однак КПК України не передбачає, що робити, якщо виконати відповідні дії у визначені законом строки неможливо. Йдеться про строки вчинення таких процесуальний дій як:
- розгляд клопотань під час досудового розслідування (стаття 220 КПК);
- ознайомлення з матеріалам досудового розслідування до його завершення (стаття 221 КПК);
- подання та розгляд скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора (статті 304, 306 КПК);
- оскарження недотримання розумних строків (стаття 308 КПК);
- проголошення судового рішення (стаття 376 КПК);
- апеляційне та касаційне оскарження (статті 395, 426 КПК).
Тому наші експерти пропонують доповнити статтю 615 КПК України, яка встановлює особливий режим досудового розслідування, зокрема в умовах воєнного стану, положеннями, які:
- встановлять можливість продовжити строк досудового розслідування на строк дії на території України чи окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану;
- запровадять можливість вчинення окремих процесуальних дій, вчинення яких є об’єктивно неможливим, зокрема в умовах воєнного або надзвичайного, одразу за наявності такої можливості, але не пізніше, ніж через 15 днів після припинення або скасування воєнного або надзвичайного стану.