Вступ до закладів вищої освіти у 2023 році: що варто знати?

Через війну в Україні, спричинену повномасштабним вторгненням Російської Федерації, другий рік поспіль вступ до закладів вищої освіти в Україні буде проходити без проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Як і у 2022 році альтернативою ЗНО цьогоріч також буде національний мультипредметний тест.

Основним нормативним актом, який регулює особливості вступу 2023, є затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 15 березня 2023 року № 276 (зареєстрований в Мін’юсті за № 519/39575), Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2023 році (далі — Порядок).

Особистий електронний кабінет вступника

У зв’язку з тим, що багато складових елементів вступної кампанії 2023 року будуть відбуватись у дистанційному режимі — ключовим інструментом вступника є особистий електронний кабінет, за допомогою якого можливо внести дані для подання заяв на вступні випробування в закладі освіти та на участь у конкурсному відборі, відстежувати статус заяви, отримати інформацію щодо зарахування тощо.

Реєстрація особистих електронних кабінетів здійснюється на сайті. Терміни — з 01 липня 2023 року (особисті електронні кабінети вступників працюють до 30 листопада).

Вступні випробування

Для здобуття ступенів вищої освіти молодший бакалавр, бакалавр (магістр медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування):

 • творчий конкурс — на мистецькі та спортивні спеціальності,
 • національний мультипредметний тест — на всі інші спеціальності,
 • співбесіди та/або розгляд мотиваційних листів — під час вступу лише на контракт зі спеціальностей, яким надається особлива підтримка.

Творчий конкурс

 • Складається очно та/або дистанційно (за рішенням закладу освіти; для осіб, які зареєстровані та перебувають на тимчасово окупованій території — за зверненням вступника); передбачає перевірку творчих та/або фізичних здібностей вступника (зокрема здобутої раніше спеціалізованої освіти), необхідних для здобуття вищої освіти; триває в межах одного дня, а його оцінювання відбувається не пізніше наступного дня. Спеціальності, на які проводиться творчий конкурс, визначені в додатку 1 до Порядку.

Національний мультипредметний тест (НМТ)

 • НМТ 2023 року буде проведено у формі комп’ютерного онлайн-тестування з трьох предметів: два предмети з основного блоку (українська мова, математика) та один предмет із додаткового блоку (історія України, або іноземна мова, або біологія, або фізика, або хімія) за вибором вступника. НМТ буде складатися вступником протягом одного дня, загальна тривалість тестування 180 хвилин, результати будуть відомі учаснику відразу після його закінчення.
 • Участь у НМТ може взяти особа, яка має повну загальну середню освіту або завершує її здобуття у 2023 році, та зареєструвалася як учасник НМТ.
 • Основні терміни проведення НМТ:

Мотиваційний лист

 •  Мотиваційний лист — викладена вступником письмово (відповідно до визначених закладом вищої освіти вимог до структури та змісту мотиваційного листа) інформація про його особисту зацікавленість у вступі на певну конкурсну пропозицію (заклад освіти) та відповідні очікування, досягнення в навчанні та інших видах діяльності, власні сильні та слабкі сторони, до якого в разі необхідності вступником може бути додано копії (фотокопії) матеріалів, що підтверджують викладену в листі інформацію (вимоги до мотиваційного листа викладені у Порядку).

Вступ в магістратуру

Для вступу в магістратуру студенти складатимуть єдиний вступний іспит (ЄВІ). Він міститиме два блоки: тест загальної навчальної компетентності (ТЗНК) і тест з іноземної мови (англійської, німецької, французької, іспанської за вибором вступника).

При цьому для вступу на спеціальності шести галузей знань треба додатково пройти єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ). Воно передбачене для здобувачів вищої освіти, які планують навчатися на таких спеціальностях:

 • Соціальні та поведінкові науки
 • Журналістика
 • Управління та адміністрування
 • Право
 • Публічне управління та адміністрування
 • Міжнародні відносини

Реєстрацію на ЄВІ та/або ЄФВВ здійснюють приймальні комісії закладів вищої освіти

Важливо!

Для надання допомоги вступникам під час реєстрації особистого електронного кабінету та подання заяв, при закладах вищої освіти будуть функціонувати консультаційні центри приймальної комісії. При цьому отримати консультацію можливо за зверненням до консультаційного центру будь-якого закладу вищої освіти, а не тільки того, який обрано для вступу.

Якщо вступник має пільги, він повинен звернутися до одного із закладів вищої освіти та надати документи, що підтверджують право на спеціальні умови вступу.

Збережено всі пільги та пільгові категорії, що передбачені законами, зокрема для жителів тимчасово окупованих територій. Вступники, які зареєстровані й перебувають на ТОТ, зможуть пройти процедури вступної кампанії дистанційно та укласти договір про навчання впродовж трьох місяців після початку навчання.

Замість результатів НМТ 2023 року можна буде скористатися результатами НМТ 2022 року або ЗНО 2021 чи 2020 років.

Вступники зможуть подати до двадцяти заяв у сукупності за всіма джерелами фінансування та основами вступу, з яких не більше п’яти заяв на бюджет.

При вступі у виші у 2023 році не враховуватимуть середні бали атестатів та сільський коефіцієнт.

Водночас застосовуватимуть галузевий коефіцієнт для підтримки вступників із пріоритетним вибором (перша та друга пріоритетності) однієї зі спеціальностей, яким надають особливу підтримку.

Для вступу на бюджет або для переведення на такі місця необхідно набрати не менше ніж 130 балів.

Також пропонуємо ознайомитися з детальним покроковим алгоритмом вступу до закладів вищої освіти у 2023 році, який розробило Міністерство освіти і науки України.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

20.04.2023