Як зареєструвати дитину, яка народилася на тимчасово окупованій території?

Для реєстрації народження дітей, які народилися на тимчасово окупованій території, слід діяти за наступним алгоритмом:

Батькам, родичам необхідно надіслати на електронну адресу [email protected] заяву та копії (скан або фото) необхідних документів.

Після реєстрації народження, на електронну пошту заявників надсилається копія свідоцтва про народження дитини.

Для отримання оригіналу свідоцтва батькам дитини, родичам або їхнім представникам, за довіреністю, необхідно звернутися з оригіналами документів до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) на підконтрольній Україні території.

У разі відсутності необхідних документів та відмови РАЦСУ, потрібно звернутися із заявою до суду для встановлення факту народження дитини.

Подати заяву про встановлення факту народження дитини можна через Державну систему «Електронний суд» за посиланням.

До заяви потрібно додати:

  • копії документів, що підтверджують народження дитини (медичне свідоцтво про народження, інші медичні довідки);
  • копії паспортів та ідентифікаційних кодів батьків / одного з батьків;
  • копію свідоцтва про шлюб (за наявності);
  • інші докази факту народження дитини (за наявності).

У разі, якщо Ваші права або права Вашої дитини порушені органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, Вам необхідно звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на телефонну гарячу лінію: 0800-50-17-20, 044-299-74-08 або електронну пошту: [email protected].

Перелік документів, які потрібно подати для реєстрації народження дитини:

1. Заява про реєстрацію народження (довільна форма), у якій зазначено про:

  • дитину (прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові, стать, дату народження, місце народження);
  • матір та батька (прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, громадянство, зареєстроване місце проживання (за наявності), реквізити паспорта). У разі народження дитини в матері, яка не перебуває в шлюбі, відсутності спільної заяви батьків / батька, у заяві лише зазначають його ім’я та по батькові;
  • заявника (прізвище, ім’я та по батькові, реквізити паспорта) у разі, коли заява про реєстрацію народження подається не батьками дитини, а іншою особою.

2. Паспорт батьків (одного з них) чи заявника (у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою).

3. Медичний документ, що є підставою для реєстрації народження:

  • медичне свідоцтво про народження за формою 103/о, заповнене медичним працівником, який приймав пологи, здійснював перший огляд дитини або матері після пологів, в тому числі поза закладом охорони здоров’я;

або

  • довідка (довільної форми без печатки, з відомостями про дитину), виписана медичним працівником, присутнім під час пологів або який проводив перший огляд новонародженого.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

15.07.2023