Яка відповідальність за спалювання сухої трави під час воєнного стану?

В умовах воєнного часу відповідальність за спалення сухостою зросла. Адже умисний підпал з метою нанесення збитків можуть прирівнювати до диверсійної діяльності.

Так, за:

1. Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення — тягне за собою накладення штрафу для громадян від 3060 грн до 6120 грн; посадових осіб від 15300 до 21420 грн.

2. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах, відповідно до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення — тягне за собою накладення штрафу для громадян від 1530 грн до 4590 грн; посадових осіб від 4590 грн до 15300 грн.

3. Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, відповідно до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення — тягне за собою накладення штрафу для громадян від 4590 грн до 15300 грн; посадових осіб від 10710 грн до 30600 грн.

4. Забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля відповідно до статті 241 Кримінального Кодексу України, карається:

  • штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого;
  • обмеженням волі на строк від двох до п’яти років;
  • позбавленням волі на строк від двох до п’яти років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

5. Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом, відповідно до статті 245 Кримінального Кодексу України карається: штрафом від 91800 грн до 153000 грн; або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років; або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Таким чином, з метою попередження небезпеки, закликаємо додержуватися вимог чинного законодавства та не вчиняти дії, що шкодять навколишньому природному середовищу та не порушувати права інших людей на чисте й безпечне довкілля.

У разі порушення прав людини й громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: [email protected];
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

27.04.2023