Які особи вважаються зниклими безвісти за особливих обставин?

Роз’яснюємо, які особи вважаються зниклими безвісти за особливих обставин, коли особа набуває такого статусу й хто має право заявити про факт зникнення особи безвісти.

Зниклими безвісти за особливих обставин вважаються особи, які зникли у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Особа набуває такого статусу з моменту внесення про неї відомостей, що містяться в заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Особа вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку — не пізніше ніж через три дні з дня встановлення місця її перебування, місця поховання чи місцезнаходження останків з повідомленням про це її близьких родичів та членів сім’ї, а також заявника, якщо заявник не є, близьким родичем та членом сім’ї.

Заявити про факт зникнення особи безвісти мають право:

  • близькі родичі та члени сім’ї такої особи;
  • представники військового формування;
  • орган державної влади;
  • орган місцевого самоврядування;
  • громадське об’єднання;
  • будь-яка інша особа, якій стало відомо про зникнення.

Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може також бути подана Уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, якщо перераховані вище особи звернулися до нього з повідомленням про зникнення особи.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

22.02.2023