Затримання батьків: що робити з дитиною?

Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо захисту прав та законних інтересів дитини у разі затримання або тримання під вартою її батьків або інших законних представників» від 12 січня 2023 року № 2858–IX набрав чинності 5 лютого.

Що передбачає Закон?

Законом урегульовано питання дотримання прав дитини, яка може залишитися без батьківського піклування, у разі затримання батьків (інших законних представників), застосування до них відповідних запобіжних заходів тощо.

Зокрема, Законом встановлено, що в разі наявності на утриманні затриманої особи або особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру, особи, стосовно якої слідчим суддею розглядається клопотання про застосування тимчасового чи екстрадиційного арешту, дитини, яка залишилася (може залишитися) без батьківського піклування, уповноважена службова особа або прокурор (за зобов’язанням слідчого судді), відповідно, зобов’язані негайно повідомити уповноважений підрозділ органів Національної поліції та орган опіки та піклування за місцем перебування такої дитини про факт залишення дитини без батьківського піклування для вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини.

Уповноважена службова особа, яка затримала особу на підставі ухвали слідчого судді, суду, також зобов’язана негайно повідомити зазначені вище державні органи про факт залишення дитини без батьківського піклування та необхідність вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини. Відомості про дату й точний час (година та хвилини) повідомлення відповідних органів зазначаються в протоколі затримання.

Якщо під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя, суд встановить, що у зв’язку із застосуванням зазначеного запобіжного заходу дитина, яка перебуває на утриманні підозрюваного, обвинуваченого, залишиться без батьківського піклування, слідчий суддя, суд зобов’язує прокурора повідомити уповноважений підрозділ органів Національної поліції та орган опіки та піклування за місцем перебування такої дитини про факт залишення дитини без батьківського піклування для вжиття невідкладних заходів щодо тимчасового влаштування дитини, відомості про що зазначаються в ухвалі про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Орган опіки та піклування невідкладно після тимчасового влаштування дитини, залишеної без батьківського піклування, інформує слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про місце проживання (перебування) дитини. Після отримання такої інформації слідчий, прокурор невідкладно повідомляє про це підозрюваного, обвинуваченого.

З текстом Закону можна ознайомитися за посиланням.

7.02.2023