Злочин скоєно під примусом окупантів? Оновлено алгоритм дій адвокатів системи БПД

Якщо захиснику стало відомо про вчинення дій/бездіяльності клієнтом під впливом фізичного чи психологічного примусу, він (за згодою клієнта) має повідомити про це орган досудового розслідування або процесуального прокурора.

Це положення внесено до «Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі» відповідно до наказу Міністерства юстиції України № 4903/5 від 3 листопада 2022 року.

За час дії воєнного стану на тимчасово окупованих територіях російські окупанти часто застосовують засоби фізичного та психологічного впливу на громадян України для реалізації власних цілей. Зокрема проводять примусову мобілізацію на територіях, які вони захопили після повномасштабного вторгнення. При цьому примусова мобілізація заборонена міжнародним гуманітарним правом.

Розділом VIII Кримінального кодексу України визначено обставини, що виключають кримінальну протиправність діяння. У разі якщо особа під впливом цих обставин вчинить дію чи бездіяльність, яка містить ознаки кримінального правопорушення, вона не буде притягнута до кримінальної відповідальності, оскільки ці дії спрямовані на захист інтересів громадян, суспільства та держави, і тому вони визнаються суспільно корисними або суспільно прийнятними та не є протиправними.

Такими обставинами є, зокрема вчинення кримінально протиправного діяння під впливом фізичного або психічного примусу, що визначено ст. 40 Кримінального кодексу України.

Адвокати, які надають безоплатну вторинну правову допомогу у кримінальному процесі, мають обов’язково враховувати це. Відповідно до оновлених Стандартів якості надання БВПД, захисник має за згодою клієнта повідомити орган досудового розслідування або процесуального прокурора про те, що йому стало відомо про вчинення дій/бездіяльності клієнтом під впливом фізичного чи психологічного примусу.

Цей стандарт ґрунтується на таких джерелах права як статті 51, 147 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни, статті 42, 46, 47, 206, 284, 373 Кримінального процесуального кодексу України.

Інформація про те, що клієнт вчинив певні дії під впливом фізичного чи психологічного примусу, наприклад, був мобілізований російськими окупантами, має бути зазначена в протоколі першого побачення з клієнтом, адвокатському досьє, заявах та клопотаннях, що готує захисник. Це дасть можливість забезпечити своєчасний та якісний захист у кримінальних провадженнях затриманим і засудженим. Зокрема примусово мобілізованим на окупованих територіях, які нерідко стають фігурантами кримінальних проваджень в Україні.

Джерело: Міністерство юстиції України

24.11.2022