Як допомогти дитині, якщо усиновити її поки що неможливо?

Що рекомендують експерти Ініціативи «Право в умовах війни»

Під час війни однією з найбільш вразливих верств населення є діти. Багато дітей з окупованих територій наразі евакуйовані до підконтрольних Україні територій. Проте левова частка таких дітей зараз є дітьми, які залишені без батьківського піклування.

Задля максимального збереження психологічного стану дитини під час війни, дитина має проживати в сім’ї.

В умовах воєнного стану запроваджено більш спрощену процедуру тимчасового влаштування дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, у сімейні форми виховання.

Прихистити дитину може особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки) з дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування.

Правове обґрунтування

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей на період надзвичайного або воєнного стану» від 22 березня 2022 року № 349 прихистити дитину може особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки) з дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, виявила бажання взяти її під опіку, піклування.

Для цього необхідно подати службі у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем виявлення дитини такі документи:

  • заяву;
  • копію паспорта громадянина України;
  • документи, що підтверджують сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною;
  • довідку від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку;
  • довідку про наявність чи відсутність судимості, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника або через портал «Дія». Якщо довідку отримати неможливо, кандидат в опікуни, піклувальники подає заяву про не притягнення його до кримінальної відповідальності. За цих умов таку довідку треба подати службі у справах дітей протягом одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану.

Крім того, під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану діти, які залишилися без батьківського піклування, можуть влаштовуватися до дитячого будинку сімейного типу, а також у прийомні сім’ї на умовах тимчасового влаштування в межах передбаченої граничної чисельності дітей у дитячому будинку сімейного типу чи прийомній сім’ї.

Підготували Вікторія Шелест та Юрій Іщенко

Читайте також: Статус та основні права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

2.06.2022