Чи може ФОП, якого мобілізовано до Територіальної оборони ЗСУ, здійснювати підприємницьку діяльність, приймати платежі, виставляти рахунки тощо? Пояснюємо.
ФОП може здійснювати підприємницьку діяльність, але не всі її види, або ж не персонально.
Державна реєстрація підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (ФОП) на час призову не скасовується. Законодавство України також не передбачає призупинення чи інше переривання статусу підприємця.
Якщо ж підприємницька діяльність у період проведення мобілізації не провадиться – передбачена пільга у вигляді не здійснення нарахування податків і зборів таким фізичним особам – підприємцям включно з ЄСВ.
Якщо ФОП має найманих працівників
Працівники ФОП продовжують працювати. А отже, ФОП зможе виконати всі свої обов’язки щодо нарахування та сплати податків після повернення з військової служби. Або уповноважити іншу особу виплачувати найманим працівникам зарплату та/або інші доходи, його зобов’язання, визначені підпунктами 1 (крім сплати єдиного внеску), 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 частини другої статті 6 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», – на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Є обмеження на активну участь мобілізованого ФОП у здійснені певних видів підприємницької діяльності. Йдеться насамперед про ті види діяльності, які фізично неможливо поєднувати з виконанням військових обов’язків, які обумовлять виникнення конфлікту інтересів чи спричинять до іншого порушення законодавчих вимог.
При цьому пасивні види діяльності можуть здійснюватися (здача майна в оренду тощо).
Як це оформити документально?
Підставою для звільнення від нарахування та сплати податків є заява ФОП та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Протягом 10 днів після демобілізації слід подати документи до податкового органу.
Але під час мобілізації для платників єдиного внеску (ФОП), призваних на військову службу, на весь строк їхньої військової служби зупиняється застосування норм статті 25 цього Закону (тобто заходи впливу та стягнення).
Якщо демобілізований ФОП перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, – документи подаються протягом 10 днів після закінчення його лікування (реабілітації).
Якщо ФОП не має найманих працівників
У такому випадку ФОП на весь строк військової служби звільняється від виконання своїх обов’язків, а саме від нарахування та сплати ЄСВ за себе та від подання звітності.
При цьому демобілізований ФОП у згаданій вище заяві зазначає дані про нарахований єдиний внесок на суму таких виплат уповноваженою особою протягом строку військової служби ФОП.
Звітність про нарахований уповноваженою особою фізичної-особи підприємця єдиний внесок на суми виплат найманим працівникам та іншим особам протягом строку військової служби ФОП подається демобілізованим ФОП у порядку та строки, встановлені Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», без нарахування штрафних і фінансових санкцій.