Додаткове грошове забезпечення військовослужбовців в умовах воєнного стану

У цьому документі експерти розкривають такі питання:

  • Як змінилися умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та поліцейських після 24 лютого 2022 року?
  • Який розмір додаткової винагороди для осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів?
  • Яка додаткова винагорода виплачуватиметься за кожен день участі в бойових діях?

Що рекомендують експерти Ініціативи «Право в умовах війни»

На період дії воєнного стану, окрім посадового окладу та окладу за військовим чи спеціальним званням, всі військовослужбовці, особи рядового та начальницького складу й поліцейські мають право на додаткову винагороду у розмірі 30 000 гривень щомісячно.

Якщо особа бере участь у бойових діях, вона має право на збільшення такої винагороди до 100 000 гривень, однак така винагорода буде розрахована пропорційно до кількості днів участі особи в бойових діях.

  МісяцьДодаткова винагорода за один день участі у бойових діях (гривень)Додаткова щомісячна винагорода на період дії воєнного стану (гривень)
Березень (31 день)225830000
Квітень (30 днів)233330000
Травень (31 день)225830000

Наприклад, військовослужбовець брав участь у бойових діях у квітні протягом 15 днів. Додаткова винагорода за квітень буде становити 34995 + 30000 = 64995 грн. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Правове обґрунтування

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно.

А тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), – розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Спеціально для Ініціативи «Право в умовах війни»
підготували експерт Ініціативи Юрій Іщенко
та студент «Києво-Могилянської академії» Олексій Муцький

26.05.2022