Чи можна легалізувати документи, видані окупаційною владою?

Органи влади, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території України є незаконними, а видані ними акти (документи, рішення) є недійсними і не створюють правових наслідків (частини 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Тому потрібно звернутися до будь-якого суду загальної юрисдикції на неокупованій території України із заявою про визнання факту, що має юридичне значення.

Хто може звернутися до суду?

Заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України можуть подати батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники дитини.

Заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України можуть подати родичі померлого або їхні представники (стаття 317 ЦПК України).

Судовий збір за подачу таких заяв не справляється (частина 20 статті 5 Закону України «Про судовий збір»).

Ці справи розглядаються судами невідкладно, а рішення підлягає негайному виконанню.

Із судовим рішенням слід  звернутися до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану на неокупованій території України для отримання відповідних документів. Державне мито теж не сплачується.

У нашому Telegram-каналі є більше консультативної інформації, яка може стати у нагоді кожному.

11.03.2022