Участь цивільних осіб у захисті України

Верховна Рада України, враховуючи прагнення цивільних осіб до активної участі у національному спротиві, дозволила громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії РФ та/або інших держав, а також отримувати для цього вогнепальну зброю і боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, встановлених МВС. Це визначено у Законі України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», який вже набрав чинності.

Застосовувати отриману зброю цивільні особи зможуть аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України.

Цивільні особи зобов’язані здати отриману вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

У разі порушення цих вимог цивільні особи нестимуть кримінальну відповідальність

У період дії воєнного стану громадяни України  для відсічі збройної агресії рф також можуть застосовувати:

  • власну нагородну зброю;
  • спортивну зброю (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці);
  • мисливську нарізну зброю;
  • гладкоствольну чи комбіновану зброю та бойові припаси до неї.

Цивільні особи,  які застосували вогнепальну зброю проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, не несуть відповідальності, якщо така зброя застосована відповідно до вимог цього закону.

Джерело

11.03.2022