Чи необхідно декларувати допомогу, отриману від іноземних держав, громадянам України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах?

Мільйони громадян України змушені шукати прихисток в інших країнах після початку повномасштабної війни. Перебуваючи за кордоном, багато хто з них отримує грошову й матеріальну допомогу від іноземних держав та їхніх державних фондів, іноземних кампаній та організацій.

Чи необхідно декларувати таку допомогу в Україні та платити з неї податки?

Згідно з Податковим кодексом України, платники податків зобов’язані подавати річну декларацію про майновий стан і доходи з подальшою сплатою податків. Однак чинним законодавством передбачається виняток щодо оподаткування доходів за кордоном. Це стосується осіб та членів сім’ї першого ступеня споріднення, постраждалих внаслідок збройної агресії РФ і які скористалися правом на тимчасовий захист за кордоном та отримують допомогу від іноземних держав та їхніх державних фондів.

Отже, громадяни України, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, зобов’язані задекларувати як іноземний дохід отриману допомогу від іноземних держав, їхніх держфондів, іноземних кампаній та організацій. При цьому податок на цей іноземний дохід та військовий збір із суми такої допомоги не визначається та не сплачується.

Додатково інформуємо: податкову декларацію громадяни України мають можливість подати в електронному вигляді через Електронний кабінет у розділі «ЕК для громадян» — «Податкова декларація про майновий стан і доходи.

Джерело: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

2.04.2023