Міжнародна грошова допомога для українців: хто має право?

ООН спільно з Урядом України реалізовує програму міжнародної цільової грошової підтримки. Програму здійснюють різні організації, кожна з яких має свої умови для отримання грошової допомоги у розмірі 2200 грн. Отримати фінансову допомогу можна лише від однієї з міжнародних організацій.

1. ЮНІСЕФ «Спільно»: підтримка багатодітних українських сімей, які постраждали від війни

Умови (незалежно від наявності реєстрації ВПО):

  1. у сім’ї 3 і більше дітей віком до 18 років;
  2. у сім’ї принаймні 1 дитина з інвалідністю.

Допомога виплачується 3 місяці по 2200 грн на особу (але не більше ніж 5 членам сімї).

Якщо вам потрібна допомога і ви підпадаєте під ці умови, то необхідно заповнити анкету на сайті register.unicef.org та очікувати СМС про ухвалене рішення.

Якщо рішення буде позитивним, родина протягом 4-6 тижнів отримає одноразову виплату одразу за 3 місяці та на всіх членів сімї.

Наразі зареєструватися для отримання допомоги можна лише через сайт. Детальніше ознайомитися зі списком необхідних документів можна на сайті.

Також ви можете використати копії документів з додатка «Дія».

Якщо виникнуть проблеми або запитання – телефонуйте на гарячу лінію за номером 0800600017.

2. Агентство ООН у справах біженців: допомога людям, які змушені були покинути свій дім унаслідок воєнних дій

Умови (обов’язкова наявність статусу ВПО):

  1. домогосподарство, яке ведеться однією особою – «неповна сім’я» (з 2 або більше дітьми віком до 18 років / або з особами старше 60 років); зверніть увагу: домогосподарство включає голову родини, дружину/чоловіка, неповнолітніх дітей, його/її батьків, його/її дідуся і бабусю;
  2. особи похилого віку (старше 60 років), які є головами домогосподарства (домогосподарство ведеться однією/кількома особами похилого віку / або особою похилого віку з одним чи кількома дітьми віком до 18 років); 
  3. домогосподарство з однією або кількома особами з особливими потребами;
  4. прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (документально підтверджені).

Допомога виплачується 3 місяці по 2200 грн на кожного члена родини, для осіб, які перемістилися у певні області. Перелік областей може змінюватись, тому перевіряйте його за посиланням.

Якщо вам потрібна допомога й ви підпадаєте під ці умови, то необхідно пройти співбесіду з партнерами УВКБ ООН у центрах збору даних з метою визначення на відповідність критеріям вразливості.

Під час реєстрації обовязкова присутність усіх членів домогосподарства. Якщо це неможливо, то ця людина/родина буде перенаправлена до мобільної/дистанційної групи реєстрації.

Детальніше ознайомитися зі списком необхідних документів можна на сайті.

Якщо рішення буде позитивним – виотримаєте одноразову виплату одразу за 3 місяці та на всіх членів сімї наступними шляхами:

  1. переказом на банківський рахунок;
  2. через «Укрпошту», якщо немає банківського рахунку.

У разі виникнення проблем або запитань телефонуйте на гарячу лінію за номером 0800307711.

3. Всесвітня продовольча програма ООН: додаткова грошова допомога внутрішньо переміщеним особам

Умови:

  1. наявність статусу внутрішньо переміщеної особи;
  2. переміщення з територій, на яких проводились бойові дії (перелік адміністративно-територіальних одиниць).

Для отримання цієї допомоги не потрібно окремого звернення особи, така допомога надається на основі відомостей у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (перелік відомостей), незалежно від того, чи отримували ви виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

За результатами розгляду інформації Всесвітня продовольча програма ООН надсилає повідомлення на контактний номер мобільного телефону з підтверджувальним кодом та інформацією про те, як отримати грошовий переказ.

Виплата допомоги у розмірі 2200 грн на одного члена сім’ї (але не більше, ніж на 3 осіб) здійснюється щомісяця протягом 3 місяців. Виплати здійснюються через будь-який банк, що підтримує платіжну систему Western Union.

4. Міжнародна організація з міграції (МОМ): підтримка найбільш вразливих сімей, які змушені покинути свої домівки в регіонах, які постраждали від бойових дій

Умови:

  1. наявність статусу внутрішньо переміщеної особи;
  2. у пріоритеті: вагітні жінки, самотні батьки, які виховують дітей, сім’ї з двома та більше дітьми, люди похилого віку (65+), домогосподарства, де є особи з інвалідністю.

Розмір допомоги становить 2200 грн на особу та виплачуватиметься протягом 3 місяців через «Укрпошту» (орієнтовно через 2 тижні після заповнення даних).

Наразі проєкт реалізовується на Закарпатті та Вінниччині, проте згодом планується розширення на ще декілька західних областей України.

Детальніше читайте за посиланням.

5. Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ) та Міністерство соціальної політики України: фінансова допомога малозабезпеченим сім’ям із постраждалих громад.

Умови:

  1. сім’я має офіційний статус малозабезпеченої та відповідно зареєстрована в Міністерстві соціальної політики України;
  2. до 24 лютого 2022 року сім’я проживала в одній із громад, які постраждали від збройного конфлікту, незалежно від того, виїхала ця сім’я чи залишилася в громаді.

Для отримання цієї допомоги не потрібна реєстрація особи. Така допомога надається на основі відомостей Мінсоцполітики.

Розмір допомоги становить 2500 грн на особу та виплачуватиметься протягом 3 місяців на банківський рахунок голови домогосподарства або готівкою на будь-яке відділення «ПриватБанку».

Очікується, що виплати будуть здійснені в перші тижні червня.

У разі виникнення проблем або запитань телефонуйте до контактного центру МКЧХ: 0800300155.

Зверніть увагу: отримання державної фінансової допомоги внутрішньо переміщеним особам не виключає отримання міжнародної цільової грошової підтримки.

Підготували
Юрій Іщенко, експерт Центру дослідження верховенства права
Національного університету «Києво-Могилянська академія»,
та Надія Тхір, студентка «Києво-Могилянської академії»

21.06.2022