Незаконне вивезення дитини-сироти на територію російської федерації

Дитину-сироту незаконно вивезли на територію рф. Як її можна повернути в Україну?

Що рекомендують експерти Ініціативи «Право в умовах війни»

Враховуючи те, що діти-сироти не мають родичів, а в більшості випадків – і друзів за межами установи, де вони проживали, то принагідно не зможуть повідомити про своє місце перебування. 

Порушенням питання примусового переміщення або депортації дитини-сироти має займатися фізична або юридична особа, яка має право на опіку (піклування) над дитиною.

Насамперед слід повідомити відповідні державні органи:

  • звернутися із заявою про злочин до правоохоронних органів – поліції, прокуратури чи Служби безпеки України;
  • звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на електронну адресу hotline@ombudsman.gov.ua або зателефонувавши на Гарячу лінію 0 800 50 17 20;
  • заповнити форму повідомлення на сайті https://warcrimes.gov.ua, який був створений Офісом Генерального прокурора для документування воєнних злочинів.

Після цього треба повідомити безпосередньо на електронну адресу Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, який збирає докази вчинення воєнних злочинів в Україні – otp.informationdesk@icc-cpi.int.

Правове обґрунтування

Примусове переміщення українських громадян за межі території України є свавільним актом з боку окупантів. Це пряме порушення міжнародного гуманітарного права, а саме ст. 49

Женевської конвенції (IV) про проводження із цивільним населенням 1949 року та ст. 85 Додаткового протоколу (І) до конвенції від 1977 року, якими заборонено, не залежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави.

Згідно з положеннями Женевської конвенції (ІV) про проводження із цивільним населенням 1949 року, такі дії можуть проводитися лише для забезпечення безпеки населення або якщо це зумовлено особливо вагомими причинами військового характеру. Однак наразі у рф жодних підстав для цього немає.

Підготували
експерт Ініціативи «Право в умовах війни» Юрій Іщенко
та студентка «Києво-Могилянської академії» Анастасія Чех

Читайте також: Статус та основні права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в умовах війни

28.05.2022