Плата за землю і податок на нерухомість для юридичних осіб у воєнний час

Плата за землю і податок на нерухомість для юридичних осіб у воєнний час

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу).

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується за житлову та нежитлову нерухомості, в тому числі її частку, а базою оподаткування цим податком є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (стаття 266 Податкового кодексу України).

Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку на нерухоме майно станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію за встановленою формою у порядку, визначеному статтею 46 Податкового кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (підпункт 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 ПК України).

Проте на період дії воєнного стану щодо плати за землю та податку на нерухомість діють спеціальні правила.

На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди (пункт 69.14 підрозділу 10 розділу XХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

Так само за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, також не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф.

Платники податку – юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період (пункт 69.22 підрозділу 10 розділу XХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, має визначити Кабінет Міністрів України.

У більшості юридичних осіб виникають питання:

  • чи потрібно сплачувати податки за землю та на нерухомість за час дії воєнного стану;
  • уточнювати чи не уточнювати декларації.

Однозначної відповіді на це питання з огляду на відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями рф немає.

Як варіант, до моменту ухвалення зазначеного Переліку, рекомендуємо сплачувати задекларовані податкові зобов’язання в повному обсязі, а потім подати заяву про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань на підставі статті 43 ПКУ. Уточнені декларації подати після набрання чинності Переліком.

Можна також подати уточнені декларації, виходячи з фактичних обставин (територія була окупована чи ведуться (велись) бойові дії, об’єкт нерухомості пошкоджений або знищений). Не сплачувати податкові зобов’язання за відповідні періоди, починаючи з березня 2022 р. У випадку претензій з боку ДПС варто послатись на неможливість виконання податкового обов’язку (пункт 69.1 підрозділу 10 розділу XХ «Перехідні положення» ПКУ).

Рішення приймає юридична особа самостійно.

Варто зазначити, що у місті Києві з 1 березня до 31 травня 2022 року ставку земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлено в розмірі 0% від їхньої нормативної грошової оцінки. Київська міська рада надала такі пільги на оплату податку за землю, ухваливши зміни до рішення від 23 червня 2011 року № 242/5629 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Київ».

Підготувала Ганна Гірій
у межах проєкту Центру верховенства права
та Академії Фольке Бернадотта (Folke Bernadotte Academy)
«Верховенство права під час війни»

28.09.2022