Одноразова грошова допомога сім’ям загиблих військовослужбовців

Одноразова грошова допомога сім’ям загиблих військовослужбовців

У разі загибелі (смерті) військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, виплачується одноразова грошова допомога. Така державна гарантія, враховуючи особливий вид діяльності військовослужбовців та їх статус у суспільстві, передбачена Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до статей 16, 162 цього закону одноразова грошова допомога призначається та виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби – у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з проходженням військової служби – у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року;

3) загибелі (смерті) військовозобов’язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов’язків військової служби або служби у військовому резерві – у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 січня становить 2393 гривні.

Отже, станом на вересень 2022 року розміри грошової допомоги становлять:

  • якщо у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, то це 1 794 750 грн;
  • у випадку 500-кратного прожиткового мінімуму – 1 196 500 грн.

Така державна гарантія передбачена за обставин загибелі (смерті) військовослужбовців в умовах мирного часу.

У разі ж загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану розмір одноразової грошової допомоги визначає Кабінет Міністрів України.

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну 24 лютого 2022 року з введенням в Україні воєнного стану військовослужбовці опинились у більш небезпечному для їх життя стані, коли вони беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

У зв’язку з цим 28 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького стану, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану». Цим актом держава гарантує, що на період дії воєнного стану виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень сім’ям загиблих військовослужбовців:

  • Збройних Сил;
  • Служби безпеки;
  • Служби зовнішньої розвідки;
  • Головного управління розвідки Міністерства оборони;
  • Національної гвардії;
  • Державної прикордонної служби;
  • Управління державної охорони;
  • Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
  • Державної спеціальної служби транспорту;
  • військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора;
  • особам рядового та начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій;
  • співробітникам Служби судової охорони;
  • особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро;
  • поліцейським;
  • особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають:

  • батьки;
  • один із подружжя, який не одружився вдруге;
  • діти, які не досягли повноліття;
  • утриманці загиблого (померлого).

Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника. Це члени сім’ї загиблого військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення), які перебували на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування (відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста є наслідком:

  • вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;
  • вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
  • навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
  • подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Одноразова грошова допомога призначається та виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.

У разі відмови якоїсь з осіб від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.

Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб.

Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста, чи особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення з військової служби, здійснюється без урахування раніше виплачених сум допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності чи встановленням інвалідності.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення, тобто з дати загибелі військовослужбовця в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється також сім’ям зазначених категорій військовослужбовців, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Джерела:

  1. Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
  2. Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».
  3. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
  4. Постанова Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького стану, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану».

Підготувала Юлія Матвєєва
у межах проєкту Центру верховенства права
та Академії Фольке Бернадотта (Folke Bernadotte Academy)
«Верховенство права під час війни»

28.09.2022